Mobil güvenliğe önem verilmiyor!

Risk analizleri ilginç sonuçlar ortaya koydu. Buna göre şirketler güvenlik sorununu en aza indirmek için ciddi paralar harcıyor ancak mobil güvenlik hep geri planda tutuluyor.

Mobil güvenliğe önem verilmiyor!

Yaptıkları özel bir araştırmayı fuarda duyuran ESET, şirketlerde mobil güvenliğin pek de iç açıcı olmadığını ortaya koydu. 10 ülkeden katılımcılarla yapılan araştırmaya göre şirketlerin sadece yüzde 21’i mobil cihazlarında güvenlik yazılımı kullanıyor. Oysa bilgisayarların maruz kaldığı tüm siber tehditler artık mobil cihazlarda da görülüyor.

Araştırmaya göre firmalar siber güvenlik risklerini azaltmak için ciddi anlamda yatırım yapmasına rağmen mobil güvenliğe önem vermiyor. Analizlere göre firmaların sadece beşte biri (yüzde 21) mobil cihazlarında güvenlik yazılımı olduğunu raporladı. Veriler aynı zamanda firmaların yüzde 44’ünün, çalışanların kendi mobil cihazlarını kullanmalarına izin verdiğini ortaya koyuyor. Özellikle mobil cihazları hedefleyen agresif kötü amaçlı yazılım kombinasyonları ve iş dünyasındaki ‘kendi cihazını getir’ prensibinin benimsenmesi, güvenlik konusunda oldukça önemli riskler ortaya çıkarıyor.

Bir cevap yazın

Mobil güvenlik, Siber Güvenlik,