MIT ve Dropbox’tan açık kaynaklı yeni e-posta platformu: Inbox

Teknoloji her ne kadar gelişse ve eski iletişim alışkanlıklarımız buna bağlı olarak değişse de e-postalar kalıcı ve hiçbir yere gitmeye niyetleri de yok. Her gün onlarca e-posta ile boğuşmak zorunda kalan bizler ise bu açıdan kullanımı en kolay, üretkenliğimizi artıracak e-posta uygulamalarına yönelmek durumunda kalıyoruz. Piyasa her ne kadar birçok e-posta yönetim uygulaması ile kaynasa da şimdi bu alana yeni ve güçlü bir oyuncu giriyor: Inbox. MIT ve Dropbox işbirliğiyle hayata geçen girişim gelecek nesil e-posta uygulamalarının arkasındaki güç olmayı hedefleyen, açık kaynaklı bir platform olarak dikkat çekiyor.

Google’ın I/O konferansında duyurduğu Gmail API’ye benzer olarak Inbox‘ı şu an geliştiricilerin kullanıcıların e-posta kutularına entegre olacak uygulamalar geliştirmelerini sağlayan açık kaynaklı bir platform olarak tanımlamak mümkün. Diğer bir deyişle yeni bir e-posta uygulaması çıktı heyecanlanmak için erken; Inbox şu anda sadece geliştiricilere açık bir platform.

Gmail haricinde Yahoo, Outlook.com ile de uyumlu olan Inbox’ın arkasındaki gücün MIT ve Dropbox olması platform hakkında bizi heyecanlandırırken yeni nesil entegre e-posta uygulamalarının da bu girişimle hayata geçmesi amaçlanıyor.

Ayrıca MIT ve Dropbox’ın Google‘a Inbox ile bir savaş açtığını da tahmin etmek zor değil. Nitekim girişimin web sitesinde “Inbox bir e-posta şirketidir; Google ise bir reklam şirketi” diyerek ürünlerini girişimin merkezine koyduklarını belirterek piyasaya agresif bir şekilde giriyor.

inbox

Inbox açık kaynaklı bir platform olarak dikkatimizi çekse de şirket ilerleyen aylarda platformun SaaS versiyonunu da çıkarmayı planladıklarını söylüyor. Ancak bu zamana kadar geliştiriciler Inbox’ın sunduğu API’leri kullanarak uygulamalar yaratmaya başlayabilecekler.

Inbox ekibinin çoğunluğunun MIT’ten oluştuğunu belirtmekte fayda var. Şirketin CEO’su eski Dropbox mühendisi ve Nest tasarımcısı Michael Grinich iken girişimin kurucularından Christine Spang’ın Ksplice’da çalıştığı biliniyor. Ayrıca Inbox’ın şimdiden Fuel Capital, SV Angel, Crunchfund, Data Collective ve Betaworks’ten yatırım aldığını hatırlatalım.

Google’ın Gmail API’lerini geliştiricilere açtıktan kısa süre sonra ortaya çıkan Inbox’ın yaratıcı ve yenilikçi e-posta uygulamalarına imza atarak bu alanda diğer e-posta platformlarının karşısına güçlü bir rakip olarak çıkacağını tahmin etmek çok da zor değil.

Bir cevap yazın

Dropbox, e-posta, inbox,