Microsoft’un başı fena dertte

Son günlerde Tayvan’la başı dertte olan Microsoft, bakalım iddialar karşısında ne yapacak.

Tayvan Adalet Komisyonu geçtiğimiz günlerde Microsoft için bir soruşturma başlattı. Bu soruşturmanın en büyük sebebi Microsoft’un Tayvan üzerinde yazılım tekelciliği yaptığı ve bunu kötüye kullandığı iddia edilmesi. Ayrıca devlete gelen şikayetlerden en çoğu Microsoft’un yeni çıkan PC’ler de XP kullanımına sınır getirmesi yüzünden olduğu düşünülüyor.

Microsoft ise ilk kez bir ülkede böyle bir davayla yüzleşiyor. Daha önce ne Avrupa’da ne de ABD’de böyle bir soruşturmayla karşı karşıya gelmemesi yine olayın dikkat çeken yanlarından biri. Konuyla ilgili olarak komisyon, Microsoft’un kullanıcılarının güvenini sarstığını zaten ülkede Microsoft’tan başka bir işletim sisteminin olmadığını da açıklamalarına ekledi. Bu davayla ilgili olarak Microsoft 797.361 dolar tazminat ödemeye mecbur kalabilir. Tabii Tayvan üzerindeki satış politikasını değiştirmezse.

Microsoft üzerine açılan soruşturmada ortaya çıkan rakamlar kullanıcıların yüzde 67’sinin Microsoft’un Vista baskısına direndiğini, yüzde 56’lık bir kitlenin de yeni bilgisayarlarında XP kullanabilecekleri vaadiyle zorla Vista almaya mecbur edildiğini gösteriyor. Ayrıca Microsoft’un Tayvan’da işletim sisteminin gelmesine de engel olduğu da soruşturmaya dayalı söylentiler arasında.

Bir cevap yazın

işletim sistemi, Vista, xp,