Microsoft’tan Linux’a 100 milyon USD

Microsoft'tan Linux'a 100 milyon USD

Microsoft, aralarındaki anlaşma uyarınca Novell’den 100 milyon dolarlık bir alım daha gerçekleştirecek. Peki bu anlaşmanın getirileri neler?

Microsoft ile Novell arasında 2006 yılında başlayan ortaklık çerçevesinde; Microsoft, Novell’den 100 milyon dolarlık bir alım daha gerçekleştirecek. Özellikle sunucularında Windows ile Suse Linux’u birlikte kullanan kurumsal kullanıcıları hedefleyen işbirliği kapsamında yeni yatırımlar yapılacağı da iki şirket tarafından yapılan ortak açıklamada belirtildi. Microsoft’un ilk aşamadan Novell’den satın aldığı 240 milyon dolarlık destek kuponlarının 157 milyon dolarlık kısmı satıldı.

Beklenmedik ve alışılmadık bir biçimde açık kaynağın temsilcisi bir şirket ile Microsoft arasında yapılan bu anlaşma, sıradan bir finansal anlaşma olmaktan çok daha fazlasını ifade ediyor. Rakip sayılabilecek iki şirketi bir araya anlaşma Microsoft’un peşini bırakmayan tekelcilik soruşturmalarına karşı da güçlü bir koz olarak değerlendirilebilir. Microsoft’un açık kaynak komünitesi ile çalışabileceğine delil oluşturan anlaşma bu bakımdan stratejik bir değer de taşıyor.

Microsoft-Novell anlaşmasının arka planı

Anlaşmanın yararlarına Novell açısından bakıldığında ise Microsoft gibi pazarın en güçlü oyuncularından birisi ile ortak olmanın avantajları yanında, açık kaynak pazarında rekabet edilen en güçlü rakip Red Hat’a karşı da artı puan kazanıldığı sonucu ortaya çıkıyor. Anlaşmanın getirdiği şartlardan Windows ile Linux’u birlikte çalıştıran Wal-Mart, HSBC, Renault, Southwest Airlines ve BMW gibi birçok büyük müşteri de yararlanıyor. Anlaşmanın yapıldığı 2006 yılını izleyen bir yılda sunucu pazarında Suse’nin payı yüzde 38.6 artarken, aynı dönemde Red Hat’in payı yüzde 20.9 artmış. Aynı dönemde Red Hat’in pazar payı yüzde 64.2’den yüzde 62.1’e gerilerken, Novell’in payı ise yüzde 26.1’den yüzde 29’a yükselmiş.

İki şirketin Cambridge’de kurduğu ortak laboratuarda Windows-Linux birlikte işlerlik, sanallaştırma, sistem yönetimi, kimlik birleştirme gibi birçok konularda da çalışmalar yürütülüyor. Bu birlikteliğin Suse Linux komünitesine sağladığı avantajlardan birisi de Microsoft tarafından açık kaynak yazılımcılarına açılması muhtemel bir telif hakları davasına karşı koruma sağlaması. Her ne kadar bu, bazı açık kaynak programcılarını oldukça kızdırmış olsa da Novell’e olası bir hukuki yaptırım karşısında koruma sağlıyor.

Bir cevap yazın

Açık Kaynak, Linux, Microsoft,