Microsoft arama motorları kaç kez evrim geçirdi?

Microsoft arama motorları kaç kez evrim geçirdi?Microsoft’un arama motorlarını biliyorsunuzdur. Daha önceden hotmail üzerinden kullandığımız arama motorunun birkaç kez evrim geçirdiğine şahit olduk.

Sonraları Live.com olarak arama motoru değişti ve yeni isimlerle farklı arama motorları ortaya çıkardılar. Hatta MS Dewey bile vardı. Sonradan MS Dewey artık alan adı mı düştü? Yoksa Microsoft birine hediye mi etti bilmem ama bir blog olarak karşımıza gelmeye başladı.

Microsoft uzun bir süredir arama motorları üzerine geliştirme ve atak yapmaya çalışıyor. Özelliklede Google‘nin sahip olduğu arama motoru piyasasında gücünü göstermek için çabaladığı aşikar olarak ortada.

Eski arama motorlarına ne oldu ?

Gördüğüm kadarıyla projeler sonlandırıldı ve Live Search alan adında birleştirildi. Tahminimcede hepsi bir database içerisine yerleştirilmiş durumda. Alan adlarının tek tek Live’a yönlendirilmesi malesef ki Microsoft’un arama motoru piyasasında istediği payı alamadığının bir göstergesi olduğunu düşünüyorum.

En son Kumo.com haberleri yapılmıştı. Hatırlarsınız internette birçok haber sitesi Microsoft’un Google’a karşı çıkarttığı yepyeni arama motoru başlığı ile tanıtılıyordu. Gördüğüm kadarıyla yepyeni bir isimle tekrar arama motoru piyasasında boy göstermek isteyen Microsoft firması kumo.com ve diğer aramalarını bing.com’a yönlendirmiş. Fakat şunu söylemek isterim hiçbir değişiklik görmedim. Aslında en azından kendi tarzı olacağını düşündüğüm bing.com ile Live.com aramaları aynı sonuçları karşıma getirdi.

Yani bing.com‘da Live Search’in altyapısını kullanıyor.

Nasıl bir farklılık isterdim ?

Aslında bu piyasada Google zaten malı götürüyor. İnternet öyle bir derya haline geldi ki arama motoru kullanmadan malesef ki istediğiniz yada araştırdığınız içeriği bulamıyorsunuz. Bu da kullanılar için arama motoru kullanma zorunluğunu getirdiğini belirtmek isterim. Eğer bir arama motoru kullanıyorsak bir iki aramadan sonra bize istediğimiz bilgiyi verebilmelidir. Yoksa saatlerce arama motoru başında bir o site bir bu site dolaşırsak o arama motorunun gereksiz bilgiyi bize sunduğu kanaatine varır ve malesef ki bir daha kullanmayız.

Arama motoru bize istediğimizi nasıl verecek ?

Gelişen teknoloji ve artan veri sayısını göze aldığımızda bu kadar fazla veri arasından cımbızla veri çekip kullanıcıya sunmak en zor işleyiştir. Arama motorları aldıkları verilere göre kullanıcıya arama seçeneklerini sunarken şöyle bir alternatif yol izlemelerini isterdim.

Yapay Zeka..!

Mesela ben bir arama motorunda LCD, Samsung, TV kelimelerini ayrı ayrı aradığımda 3. arama kelimemde bana SAMSUNG LCD TV ‘lerle alakalı içerik sunabilmeli.

1. Arama : “TV”

2. Arama : “Samsung”

3. Arama : “LCD”

3. Aramayı yaptıktan sonra eğer arama motorum bana Samsung LCD TV leri arama sonuçlarında sunabiliyorsa buna başarı diyebilirim.

Yani ne istediğimi anlayabilmeli. Aslında arama motorlarının dünyalar kadar bilgiye sahip olduğunu milyonlarca internet sayfasını takip ettiklerini ve tüm değişiklikleri anında sistemlerine girebildiğini biliyoruz. Böyle bir kaynak varken ellerinde neden yapay zeki bir bilgisayar ile kullanıcının düşüncelerini tahmin edebilen bir arama motoru yapmazlar ?

Microsoft firması bence her yıl yeni bir alan adıyla yeni bir arama motoru tanıtıp aynı database ve aynı işleyişi kullanarak ve daha sonra yenisini çıkarttığında diğer domainleri yeni diye aynı domaine yönlendirmektense yapay zeki bir arama motoru oluşturarak kullanıcının isteklerini kavrayabilen bir sistemle piyasaya girmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

Bing, Kumo, Live,