Mesajlaşma uygulamalarının Hodor’u ile tanışın: Yo

Bütün mesajlaşma uygulamalarının birbirlerinden özelliklerini ödünç olarak aynılaşmaya başladığı günümüzde tek bir kelime ile mesajlaşabileceğinizi ve bunun da sadece “Yo” olduğunu söylesek? Geçtiğimiz günlerde 1,2 milyon dolar olarak gündeme oturan ve herkesin dikkatini çeken mesajlaşma uygulamalarının en minimali “Yo“, “basit iyidir” prensibinden yola çıkarak şimdiden App Store’da en iyi ücretsiz 50 uygulama listesine girdi.

Yo; “Arkadaşlarınıza günaydın mı demek istiyorsunuz? Onları Yo’layın” diyen bir mesajlaşma uygulaması. Sadece arkadaşlarınızla birbirinize “Yo” diyerek iletişim kurmanızı sağlayan bu yeni nesil, sıradışı uygulama ile kelime haznemiz bire düşerken her birimizden bir Hodor yaratıyor.

Yo‘nun 1 Nisan’da yayınlanması da bu şaka gibi uygulamayı açıklıyor. Şaka olmayan tek şey ise uygulamanın 1 milyondan fazla yatırım alarak 50 binden fazla kullanıcıya ulaşması. Şaka değil, Yo mesajlaşma uygulamalarına farklı bir boyut getirmeye kararlı.

Yo ile yapabilecekleriniz oldukça sınırlı. Çünkü arkadaşlarınıza “Yo” göndermekten başka yapabileceğiniz bir şey yok. Özellikle gençler arasında yeni eğlence aracı olan Yo ile belki derdinizi karşı tarafa anlatamazsınız ancak Yo’nun amacı da bu değil.

yo app

Stephen Colbert’in hafta sonu yayınlanan TV programının tümünü “Yo”ya ayırdığı düşünülürse bu kadar basit bir uygulamanın geleneksel ve sosyal medyada getirdiği ses, bu minimalist girişimin en azından bir süre daha gündemden düşmeyeceğini ve yeni bir fenomen uygulamanın ayak seslerini işaret ediyor.

Tabii, bir anda popüler olan bir uygulamanın siber saldırganları harekete geçirmemesi de imkansızdı. Birkaç gün önce hacklenen ancak kısa sürede yeniden normal akışına kavuşan Yo çılgınlığından geri kalmak istemezseniz iOS uygulamasını buradan, Android kullanıcısıysanız buradan cihazlarınıza indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Hodor, mesajlaşma uygulamaları, Yo,