Mark Zuckerberg ‘dislike’ için düşündüklerini açıkladı

Mark Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde düzenlediği soru – cevap etkinliğinde dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg, Facebook kullanıcılarının beğen butonunun ötesinde de duygularını ifade edebilmelerini düşündüğünü söyledi. Yıllardır süregelen ‘dislike’ butonu ile ilgili soruya da ‘Düşünüyoruz.’ yanıtını verdi.

‘Herkes beğen butonunu kullanmanın, birileriyle iletişime geçmenin önemli bir yolu olduğunu hissediyor.’ diyen Zuckerberg, tek tıklama ile duyguları ifade edebilmenin tek bir yolu olmaması gerektiğini de ekliyor: ‘Bazı duyguları ifade ederken beğen butonunu kullanmak doğru düşünceyi sergileyemeyebilir.’

Dislike tartışması bugünün konusu değil. Dört yıl kadar önce de benzer tartışmalarda, benzer yorumlar yapan Zuckerberg, beğen butonu dışında bir butonun varlığını düşündüklerini ancak bunun direkt olarak bir ‘dislike’ butonu olmayacağının da sinyalini veriyor: ‘Çünkü dislike gibi çok negatif duygu içeren bir buton kolaylıkla yanlış anlaşılmalara sebep olabilir.’

Facebook’un amacının güvenli bir topluluk kurmak olduğunu belirten Zuckerberg, insanların bu platformda gerçek isimleriyle var olduğunu ve bunun Facebook kültürünün önemli bir parçası olduğunu da etkinlik sırasında özellikle vurguluyor. Facebook’un bu tip atılımlar yapması kullanıcı aktivitelerini mutlaka artıracaktır. Özellikle ülkemizde ‘dislike’ benzeri bir butonun oldukça ilgi göreceğini söylemek mümkün.

Etkinliğin sonunda Zuckerberg’e yeni yıldan beklentileri de soruldu. Bu yıl için en önemli hedefinin Mandarin Çincesinde akıcı konuşmak olduğunu ve bunu başardığını, 2015 içinse şimdilik bir hedef koymadığını belirtti. Zuckerberg, öğrenmesi bir yana akıcı konuşması bir hayli zor olan Çince işini başardığına göre, 2015 hedefini de merak etmiyor değiliz. Etkinliğin tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Facebook, Mark Zuckerberg,