Mail.ru, Vkontakte için 1,47 milyar dolar ödeyerek tamamının sahibi oldu

Mail.ru, Rusya’nın Facebook’u Vkontakte için 1,47 milyar dolar ödeyerek tamamının sahibi oldu.

Rusya’nın önemli internet şirketlerinden Mail.ru bugün yaptığı açıklamayla Vkontakte’nin tamamen sahibi oldu. Böylece Mail.ru ortağı olduğu Rusya’nın Facebook’u Vkontakte için 1.47 milyar dolar ödeyerek kalan yüzde 48’lik hisseyi aldı.

Mail.ru Vkontakte

Mail.ru’nun bugüne kadar Vkontakte için ödediği miktarsa 2,07 milyar dolar olarak belirtiliyor. Mart ayında Vkontakte’nin kurucusu Pavel Durov kendine ait yüzde 12’lik hissesini Alisher Usmanov’un şirketine satmış ancak yönetim kurulunda kalmaya devam etmişti.

Durov hisselerini sattıktan bir ay sonra şirketten atıldığını ve platformun tamamen Putin’e yakın iki işadamının kontrolünde olduğunu iddia etmesine karşılık satın almayla ilgili basın açıklamasında bu konulara hiç değinmeden mutlu bir tablo çizdiğini belirtelim.

Vkontate’nin finansal bilgilerini de paylaşan Mail.ru sosyal ağın 2013’te 98 milyon dolar gelir elde ettiğini, 2014’ün ilk yarısındaysa 51 milyon dolar gelir ettiğin belirtiyor. Sosyal ağın 2013’te elde ettiği kar 1 milyon doların biraz üstündeyken bu sayı 2014’ün ilk yarısında 6,5 milyon dolara yaklaşmış.

Bir cevap yazın

Facebook, Mail.ru, Vkontakte,