Leke tedavisinde yöntem: Leke maskesi

Cilt lekeleri genel olarak güneş, hamilelik, yaşlılık, sivilce, cilt yaraları sonrası gelişebiliyor. Lekeleri mutlaka dermatoloji uzmanının değerlendirmesi ve tanı koyması gerekiyor. Mücadelede en önemli şey; öncelikle lekenin teşhisini doğru yapmak.

Leke tedavisinde yöntem: Leke maskesi

Ciltte birbirinden farklı özelliğe, sebebe sahip çok farklı leke çeşidi bulunuyor. Gebelik, güneş, yaşlılık lekeleri gibi… Dermatoloji uzmanı Doç. Dr. Erol Koç, “Leke tedavisi, lekenin cinsine göre yapılmaktadır.

Leke tedavisinde kullanılan başlıca yöntemler; lazer, ışık tedavileri, kriyoterapi (buz tedavisi), kimyasal peeling, PRP, mezoterapi, leke açan kremler ve son olarak leke maskesi yani enzimatik peeling sistemidir” dedi.

Leke maskesinden kimler yararlanabilir?

Leke maskesi; gebelik lekelerinde, doğum kontrol hapı kullananlarda oluşan lekelerde, yaşlılık lekelerinde, hassas ciltlerin güneşe maruz kalmasıyla oluşan lekelerde ve diğer sebeplerle oluşmuş lekelerin tedavisinde oldukça etkili bir tedavi şekli.

Doç. Dr. Koç, yöntemin genellikle diğer tedavilerle sorun yaşamış ya da tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu durumlarda rahatlıkla tercih edilebileceğini söyledi. Koç, “Kısacası leke mücadelesinde diğer tedavi yöntemlerini tüketmiş hastalarda uygundur” dedi.

Etkisini 4 haftada gösteriyor

Leke maskesinin deride bulunan melanin miktarının azalmasına yardımcı olarak pigmentasyonu ve leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı baskıladığına vurgu yapan Koç şu bilgileri verdi:

Her cilt tipine uygun

Leke maskesi uygulama kitleri çok hafif bir soyucu etken madde içerir. Her türlü cilt tipine, her mevsim uygulanabilir. Hastaya verilen ev devam protokolü ile iyi uygulandığı takdirde 2-4 hafta içinde çok yüksek oranda yanıtla parlak, tazelenmiş ve tüm lekelerden arınmış bir cilt kazanılabilir.

Yüz, boyun ve dekolte, karın bölgesi, bacaklar ve eller üzerine uygulanabilir. Hassas ciltler de dahil olmak üzere her türlü cilt tipine uygulanabilir. Çok hafif cilt soyucu etken madde içerir dolayısıyla yan etkileri minimal seviyededir. Yılın her mevsiminde uygulanabilir. Ayrıca akne izleri üzerinde de etkilidir.”

Gebelikte uygulanmıyor

Uygulama bölgesinde uçuk, bakteriyel, viral enfeksiyon olmaması gerektiğini belirten Doç. Dr. Koç, şunları söyledi: “Gebelik ve emzirme döneminde açık yaralar ve yeni güneş yanıkları varsa uygulanmaz.

Doktor gözetiminde yapılan cilt analizi sonrası hangi kitin uygulanacağına karar verilir. Her kit, kişiye özeldir ve sadece tek bir kişiye uygulanır. Yaşanan leke probleminin yoğunluğuna göre maskenin tamamı ya da tamama yakın kısmı uygulanır.

Nemlendirici kullanılmalı

Leke yoğunluğuna göre maske ciltte 10-12 saat kalır. Bu sürenin sonunda kişi evde maskeyi ılığa yakın soğuk suyla yıkayarak cildini arındırır. İyi nemlendiricilerle ve kit içinde hazır bulunan devam kremleri ile soyulmanın devamı sağlanır. Güneşten korumak ve nemlendirici kullanmak şarttır.”

Hayat kalitesini bozmaz

Tedavide başarının en önemli noktasının, devam kremini protokolüne uygun olarak düzenli kullanmak olduğunu söyleyen Doç. Dr. Koç, “Yöntem başka hiçbir işleme gerek bırakmaz, kişinin hayat kalitesini bozmaz ve sonuçları hızlı görülür” diye konuştu.

Bir cevap yazın

Cilt lekeleri, Leke maskesi, Leke tedavisi,