Kürtçe TV için sanatçı Rojin’e teklif

sanatçı RojinTRT Kürtçe kanal için sanatçı Rojin’e teklif götürdü.

TRT’nin Kürtçe kanalı yayın hayatına 1 Ocak’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “birlik ve beraberlik” mesajıyla start verecek. Hummalı bir şekilde Kürtçe TV için hazırlıklarını yapan TRT, dışarıdan Kürtçe’yi çok iyi bilen 6 kişi ile sözleşme imzaladı.

TRT bir taraftan daha önce yayınlanmış 30 adet film ve belgeselin kurum dışında dublajını yaptırırken, bir taraftan da kanalda program yapacak Kürtçe sanatçılar için Doğu ve Güneydoğu’da nabız yoklaması yapıyor. Yapılan çalışmada da özellikle gençlerin çok sevdiği sanatçı Rojin liderliği kaptı. TRT de Rojin’in kapısını çaldı. Konuştuğumuz Rojin, teklifi doğruladı ve şöyle anlattı:

“Evet, TRT’den teklif geldi. Bana haftanın 5 günü Seda Sayan gibi program teklif ettiler. Ben TRT’nin görüp göreceği en light Kürtüm, hard’lıktan fayda görmedim. Ama TRT’nin teklifine henüz yanıt vermedim. Çünkü bazı çekincelerim var. Kanal iki gün sonra da kapatılabilir. Ayrıca bu kanala iki tarafın da milliyetçileri sıcak bakmıyor.”

TRT’nin kanal için anlaştığı sanatçılara sözleşme imzalattığı da öğrenildi. Sözleşmeyi fesheden ya da sözleşmeye uymayanlar ise 500 bin YTL ceza ödeyecek.

Bu arada AKP’nin Kürt milletvekilleri de “Caney Caney” türküsünün bestecisi Kürtler’in çok sevdiği Şivan Perver’in kanalın açılışında konser vermesini istedi. Ancak şimdilik kurumun Perver’e sıcak bakmadığı söylendi. Kurumun bu kararında Perver’in hukuki kısıtlarının etkili olduğunu söyledi.

Haberler de olacak

Uydudan 24 saat yayın yapacak “TRT 7-8-9” gibi numaratik bir ismi olacak kanalda ana haber bültenlerine de yer verilecek. Bültenlerde TRT’de yayınlanan haberler Kürtçe olarak seyirciye sunulacak. Siyasilerin katılacağı açık oturumların da olacağı kanalda, muhabirlerin Doğu ve Güneydoğu’da Kürt kökneli vatandaşlarla yaptıkları söyleşiler de yeralacak.Son albümü Deq/Dövme’de 7 Kürtçe 7 Türkçe şarkı seslendiren Rojin, bir röportajında da “Beni Kürtler çok Türk, Türkler ise çok Kürt görüyorlar. İki kesim de sadece o dilde şarkı söylememi istiyor. Ama ben bu ülkenin çocuğuyum ve iki dilde birden söyleyeceğim. Dillerin günahı yok. o günahları biz yaratıyoruz” demişti.

Kanalda başka kimler olacak?

Kanaldaki programlar ise şöyle:

* Şivan Perver’in yapım şirketi iki program yapacak. Bunlardan bir tanesi “Olacak O Kadar gibi komedi programı olacak.

Programın adı da Tewlo.

* Muhsin Kızılkaya edebiyat programı yapacak.
* Nilüfer Akbal ise gece programı yapacak.

Rojin Fotoğrafları :

Kürtçe TV için sanatçı Rojin’e teklif için yorumlar “3”

  • cengiz gültekin:

    merhaba arkadaşlar bende yeni duydum bu kürtçe kanal açma işini bence olmaz böyle şeyler ama genede hasan bey efendiyi destekliyorum ama genede bi şans versinler baktılar eğer olmadı yanlış şeyleri yaptılar o zaman kapatsınlar ve bende bi kürt olarak tabiki şiddetle karşı çıkarım ama bi şans her zaman diyorumki türk kürt kardeştirler ve ahiret gününe kadar böyle kalacaktır bikaç çapulcu vede başka ülkelerin kışkırmasına gelmeyelim hep el ele verip düşmanlardan birbirimizi koruyalım türk kürt kardeşlimizi bozup amerikayı ingiltereyi sevindirmeyelim türk ve kürt kardeşlerim hepinizi çok seviyorum sizden tek ricam bu lütfen ırak gibi olup birbirimizi yemiyelim bu ülke hepimize yeter türkünde kürdünde bu topraklarda çok emekleri var

  • hasan:

    Bilirsinki Kurtler Muslumandir insaalah Seda gibi vucud gostermesi yapmasin yoksa senin icin iyi olmaz

  • hasan:

    insaallah dini Konularda Yer Alir

Bir cevap yazın

Kürtçe kanal, Kürtçe TV, Rojin,