Korunmasız ilişkisi sonrası bel soğukluğu hastalığı

bel soğukluğuCinsellik kadın ve erkek arasındaki en önemli paylaşımlardan biridir. Ancak çoğu zaman ikinci plana atılan korunma olmadan yaşanan cinsellik, sorunları da beraberinde getirir.

Merhaba, ben bir süre önce korunmasız bir ilişki nedeniyle bel soğukluğu hastalığına yakalandım. İlaç kullandım ama geçmedi. Yardımcı olabilir misiniz?

Penis başından meni görünümünde akıntı ve idrar yaparken yanma görüldüğünde ilk düşünülecek şey, üretrit dediğimiz enfeksiyon hastalığıdır. Birçok mikroorganizma bu hastalığa neden olabilir. En sık sebeplerden biri Gonore‘dir (Halk arasında bel soğukluğu olarak bilinir). Hastalık korumasız yapılan cinsel ilişki ile bulaşır, kadın ve erkekte görülür. Ancak erkekten kadına bulaşması daha kolaydır. Özellikle gençlerde daha sık rastlanır. En sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir. Tedavi edilmezse, özellikle kadınlarda önemli sağlık sorunlarına neden olur. Gonore, kadın hastaların yüzde 80’inde herhangi bir belirti vermez. Hastalar tedaviden yoksun kalırlar ve hastalığı bilmeden sağlam cinsel eşlerine de bulaştırırlar. Belirti kadınlarda vajinadan yeşil veya sarı renkte kokulu akıntı olabilir. İdrar yaparken yanma ve ağrı vardır, sık sık ve az miktarda idrara çıkılır. Adetler arasında kanama olabilir. Erkeklerin çoğunda belirti vardır. Belirtiler mikrobun bulaşmasından 2-6 gün sonra, penisin ucundaki üretra (dış idrar yolu) ağzından sarı yeşilimsi cerahat akar. İdrar yaparken yanma ve ağrı vardır, sık sık ve az miktarda idrara çıkılır.

BEBEĞE DE BULAŞABİLİR

Gonore bakterisi, erkekte sperm kanallarının, kadında da fallop tüplerinin (kanalların) tıkanmasına yol açarak gebe kalamamaya ve dış gebeliğe neden olabilir. Teşhis için alınan akıntı örneğinin incelemesi yapılır. Hastalığın tedavisi kolaydır. Antibiyotik tedavisine iyi cevap verir. Çoğunlukla birden fazla antibiyotikle ve eş tedavisi birlikte yapılır. Önemli bir konu da gebelerle ilgilidir. Gebe kadın, doğum esnasında mikrobu bebeğine de bulaştırabilir, doğan bebekte göz iltihabına neden olur. Bebekteki bu göz iltihabı tedavi edilmezse hastalık körlüğe yol açabilir. Sizde eksik bir tedavi uygulanmış olma olasılığı çok yüksek. Akıntınızdan örnek alındıktan sonra uygun antibiyotik tedavisi ile şikayetleriniz geçecektir. Birçok kişi utandığı için bu konu ile ilgili hekime gitmekten çekinip eczaneden aldıkları ilaçlarla tedavi olmaya çalışır. Bu çoğu zaman hem işe yaramaz hem de tabloyu daha da kötüleştirir. Lütfen böyle şikayetleriniz olduğunda bir hekime danışın.

Bir cevap yazın

bel soğukluğu, korunmasız ilişki, sağlık,