KOBİ’ler için: Facebook reklamı verirken dikkat edilmesi gerekenler

KOBİ’ler için: Facebook reklamı verirken dikkat edilmesi gerekenler

Facebook reklamları, yeniden hedefleme geliştirmesiyle beraber ciddi bir gelişme göstermiş durumda. Google’nin karşısında sağladığı başarılı “ilgi alanları” ve “yaş/cinsiyet” hedeflemeleri de kullanımını daha fazla yaygınlaştırıyor.

Her ne kadar Google Adwords boyutuna gelmemiş olsa da ciddi bütçeler harcandığını söyleyebiliriz. KOBİ’ler, büyük firmalar karşısında bu platformda da reklam gösterimlerinde sorunlar yaşayabiliyor. Reklam verirken hedeflediğiniz bütçeleri harcayamıyor, reklamlarınızı gösteremiyor olabilirsiniz. Aşağıdaki maddeler ve tavsiyeler temel anlamda reklamlarınızı hedef kitlenize daha iyi ulaştırmanızı sağlayacaktır.

Unutmayın:

– Facebook reklamları, açık artırma modeli ile çalışmaktadır.
– Hedef kitleniz daraldıkça, reklam maliyetleriniz artar.
– Sizin ulaşmak istediğiniz kitleye reklam vermek isteyen bir çok marka ile yarış halindesiniz.

Reklam Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

hedef kitle

Hedef kitleniz, reklamınızı görecek ve size hem bir şeyler kazandıracak hem de bunun karşılığında para ödeyeceğiniz kişilerdir. Bu nedenle ilgili kişilere reklamınızı göstermeye özen gösterin. Konum, yaş, cinsiyet, dil hedeflemeleri ile kitlenizi detaylı bir şekilde belirtin.

ilgi alanlarına göre hedefleme

Eğer bu hedeflemeler sizin için anlamlı değilse “ilgi alanları” ve “davranışlar” bölümünden hedef kitlenizi daraltın. Böylece maliyetiniz biraz artmış olsa bile reklamlarınız ile daha fazla ilgilenecek kişilere reklamınız görüneceği için hem görüntülenme oranınız artar hem de tıklamalar sonucu daha net aksiyonlar elde edersiniz. (Satış, takip veya site ziyareti gibi…)

ilgili kişiler

Hedefleme yaparken bir önemli konu da reklam yaptığınız Facebook sayfasını takip eden kişilere gösterip göstermeme konusudur. Eğer var olan takipçileriniz için değerli bir şey olmadığını düşünüyorsanız bu reklamı onlara göstermeyin. Göstermeniz durumunda “unlike” sayınız yani kaybettiğiniz takipçi sayınız artabilir. Paranızla takipçi kaybetmek istemezsiniz değil mi?

Hedeflemeler yaparken sayfanın en altında tıklama başına maliyet (veya like başına maliyet) bölümünü yakından takip edersiniz ama bir diğer takip etmeniz gereken alan da yan tarafa gördüğünüz potansiyel kişi sayısıdır. Bu sayı eğer bütçenize göre çok az gelir ise aynı reklamı aynı kişiler çok fazla göreceği için bu da sizlere zarar olarak dönecektir. Bu nedenle ya bütçenizi farklı şekile dağıtırsınız veya da hedef kitlenizi biraz daha artırmak için hedefleme üzerinde değişiklikler yaparsınız.

Reklam Çeşitleri ve Takip

Reklamları güzel bir görsel ve iyi bir metin ile yayına aldınız. Maliyeti de size göre uygun belirlediniz fakat bunlar tek başına yetmez. Yapmanız gereken farklı şeyler var.

Reklam görsellerinizi ve metinlerinizi birden fazla hazırlayın.
– Reklam metinleri ve görsellerinizi varyasyonlu olarak yayına alın.
– Reklam metinlerinizi ve görsellerinizi hedef kitlenizi bölerek yayınlayın.

Örneğin; 18-35 yaş erkek kitle için farklı, 36-50 yaş erkek için farklı, 18-35 yaş kadın için farklı, 36-50 yaş kadın için farklı… dilediğiniz gibi çoğaltıp yayına alın. Her kitlenin aynı görsel ve metinlere vereceği tepkiler farklı olacağı için bunu ölçmeniz ve bu doğrultuda hareket etmeniz gerekmektedir. Ancak bu sayede reklamlarınızın kalitesini ve dönüşüm oranını artırabilirsiniz.

Reklamlarınızı yayına almak işin büyük bölümü ama asıl iş bundan sonra başlıyor. Paranızı daha efektif harcayabilmek için yayına aldığınız onlarca reklamın gösterilip gösterilmediğini takip etmelisiniz. Takip ederken çok hızlı gösteriliyorsa maliyeti düşürüp, çok gösterilmiyorsa maliyeti artırabilirsiniz. Bu yaptığınız bir nevi açık artırmada en uygun fiyata mal almaktan farklı değil. Tabi onlarca reklam açmışken bunlardan ilgi görmeyenleri kapatmayı unutmayın. İlgi gören reklamlar daha çok gösterim alırsa daha iyi olur.

Çok özet bir şekilde Facebook reklamı verirken dikkat edilmesi gerekenleri gördük. Sizlerin reklam verirken kullandığı farklı yöntemler var mı? Milyonluk bütçeleri olan markalardan sıyrılmayı nasıl başarıyorsunuz?

Bir cevap yazın

Facebook, kobi, reklam,