Kızlık zarım delinmedi ama hamile kalabilir miyim?

Kızlık zarım bozulmadı ama hamile kalabilir miyim?

SORU: Kızlık zarı delinmeden de hamile kalmak mümkün mü? Erkek arkadaşımla tam bir ilişki yaşamadık ama yine de korkuyorum. Bir de tampon kullanmak kızlık zarına zarar verir mi?

Kızlık zarım delinmedi hamile kalırmıyım

CEVAP: Değerli okurum, düzenli adet gören ve yumurtlama olan genç bir hanım tam bir birleşme olmaksızın da gebe kalabilir. Boşalma öncesi penisten gelen sıvıda bile bir miktar canlı sperm bulunabilir. Yalnızca penisin sürtünmesi ile akacak sıvı vaginaya dışarıdan ulaşıp gebe kalma nedeni olabilir. Kızlık zarı vajenin hemen girişinde olduğundan tampon yerleştirmen söz konusu değildir. Zorlarsan zar zedelenebilir.

Çok temiz olduğum halde vajinamdan koku geliyor!

SORU: Vajinamdan pis bir koku ve sarı renkli bir akıntı geliyor. Bu durum cinsel ilişkide de sorun yaratıyor. Çok temiz olmama rağmen bunun nedenini çözemedim. Sebebi ne olabilir?

CEVAP: Değerli okurum, vajinadan geldiğini belirttiğin pis kokulu sarı renkli akıntı kanla karışıkta olabilen mantar ya da mikrobik bir enfeksiyon sonucu gelişmiş olabilir. Bir jinekolog tarafından yapılacak muayene ve akıntıdan alınacak örneğin mikrobiyoloji laboratuvarına gönderilip incelenmesi sonucu hem kesin tanı hem de bu durumun tedavisi için gerekli ilaçlar belirlenmiş olur. Düzenli cinsel ilişkisi olan hanımlarda benzeri bir ilaç grubunun eşine de verilmesi nüks (yenilenme) olasılığını önleyecektir.

Konsantre olamadığımdan ereksiyon sorunu yaşıyorum

SORU: Merhabalar doktor hanım. Bben 29 yaşında evli bir erkeğim, eşimle ilişkiye gireceğimiz bazı zamanlarda nedense bir türlü konsantre olamıyorum ve ereksiyon sorunu yaşıyorum. Acaba son zamanlarda yaşadığım bazı sıkıntılar buna neden olmuş olabilir mi? İşyerinde bazı problemler yaşıyorum ve bu sorunumun geçici olmasını diliyorum. Teşekkürler.

CEVAP: Değerli okurum, bu sorun pek çok kişide karşımıza çıkan bir sorun. İşte yaşanan sıkıntılar, işten ayrılma gibi durumlar cinsel performansa yansır. Azalmasına yol açabileceği gibi tamamen de ortadan kaldırabilir. Bu durumda acele etmemeli, paniklememeli, karşı tarafı suçlamadan kendine zaman tanımalısın. Böyle durumlarda kişi kendi performansı hakkında korkuya kapılabilir, sıkıntıya düşebilir ve gerçek bir durummuş gibi algılayıp kendisini yanlış değerlendirebilir. Kendine 15 gün ile 1.5 ay arası bir zaman ver. Eğer bu durum ortadan kalkmıyor, artarak devam ediyorsa bir uzman psikologdan yardım al. Yalnız kendine tanıdığın bu süre 1.5 ayı geçmesin.

Ülkemizde aileye yönelik tedavi merkezleri var mı?

SORU: Hürmetler Figen Hanım. 18 yıllık evliyiz. Ancak son 2 yıldır eşimle iletişimimiz ve doğal olarak da cinsel hayatımız çok kopuk. Bu durumdan ben çok rahatsızım. Acaba psikolojik bir destek iyi olur mu? Aileye yönelik tedavi merkezleri ülkemizde de var mı? Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler…

CEVAP: Değerli okurum, ülkemizde evlilik merkezleri var. Hatta bulunduğunuz ilde bulamazsanız telefon ile terapi merkezlerinden yardım alabilirsiniz. Eşim diye bahsediyorsun ancak cinsiyetini belirtmemişsin. Ayrıca iki sene çok uzun bir süre olarak görünüyor. Eşinin bir sorunu olabilir. Bu sorun cinsel olabileceği gibi fiziksel veya ruhsal bir sorun da olabilir. Ya da ilişkilerde kırgınlık, kızgınlık olabilir. Karşılıklı beklentiler farklı olabilir. Erkeklerde potans (sertleşme) sorunları, erken boşalma gibi durumlar, 40 yaş sendromu cinsel ilişkiyi engelleyebilir. Kadınlarda korkular, orgazm olamama, depresyon, titizlik hastalığı gibi durumlar cinsel ilişkiyi bozabilir. En kısa zamanda uzman eşinle birlikte bir psikologa gitmenizde fayda görüyorum.

Acının sebebi vajina kuruluğundan mı?

SORU: 45 yaşındayım. Son zamanlarda cinsel ilişki sırasında çok ağrı duyuyorum. Bu durum beni cinsellikten soğuttu. Henüz menopoza girmedim. Bu ağrı vajina kuruluğundan kaynaklanabilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, menopoz öncesinde kişiden kişiye değişen şekilde birtakım hormon azalma belirtileri görülebilir. Bu nedenle sorunun menopoza girmemiş olsan bile östrojen eksikliğinden kaynaklanmıştır. Bir uzman jinekolog kontrolünde muayene ve hormon çözümlemesi yapıldıktan sonra geçiş dönemi için kullanılacak vaginal, deri ya da ağız yoluyla alınacak östrojen içeren preparatlar vajina kuruluğunu geçirebilir.

İdrarımı yaparken ağrı oluyor, prostat iltihabı mı?

SORU: Merhaba doktor hanım, benim sorum şu; idrarımı yaparken bir ağrı ve yanma hissi duyuyorum. Bir süre ilaç kullandım ancak geçmedi. Prostat iltihabı olabilir mi? Sizin bu konudaki önerinizi bekliyorum. Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler…

CEVAP: Değerli okurum, bu tip yakınmalar idrar yollarında bir enfeksiyona işaret ediyor. Yaşını ve öykünü sorunda belirtmemişsin. Eğer 20- 40 yaş arasında isen ve son zamanlarda korunmasız (prezarvatif kullanmadan) şekilde bir ilişkiye girdiysen, cinsel yolla geçen bazı mikroplar bulaşmış olabilir. Bu durumda idrar yolundan bir sürüntü örneği alarak bu mikroplar araştırılmalı ve sana uygun antibiyotik tedavisi verilmelidir. Daha düşük bir olasılık ile prostat iltihabı da olabilir, bu genellikle daha uzun süren bir rahatsızlıktır ve yine böyle bir durumda uzun süre antibiyotik kullanmak gerekebilir. Sana en kısa zamanda bir üroloji uzmanına giderek muayene olmanı öneririm.

Yumurtalık kistleri adet sancısına sebep olur mu?

SORU: Merhaba doktor hanım, ben 24 yaşında bir bayanım. Benim sorunum adetimin çok sancılı geçmesi. Acaba bazı yumurtalık kistleri adet sancısına neden olabilir mi? Adet sancısını önlemenin bir yolu var mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

CEVAP: Değerli okurum, genç hanımlarda özellikle düzenli yumurtlama varsa adet öncesi gerginlik ve adet sonrası sancı görülebilir. Bu durum hormonlarla ilgilidir. Ayrıca endometrioma denilen her adet dönemi yoğun sancılar olabilir. Hormonal düzensizliğe bağlı olanları buna yönelik tedaviyle geçirmek söz konusu olabilir. Doğal yoldan ise gebelik ve doğum sonrası kendiliğinden düzelme olabilir. Endometriomanın kendine özgü bir tedavisi vardır. Jinekolog tarafından değerlendirilip tanısı konduktan sonra tıbbi veya cerrahi tedaviye geçilir. Sık görülen adet sancıları genç hanımlarda bazen ağrı kesicilere rağmen tam düzelmeyebilir.

Bir cevap yazın