Kendimi tatmin ettikten sonra utanç duyuyorum

Mastürbasyondan sonra utanıyorum

19 yaşında kızım Kendimi tatmin ettikten sonra utanç duyuyorum

Merhaba ben 19 yaşında bir genç kızım. Kendimi tatmin ettikten sonra sonra çok utanıyorum. Acaba yanlış mı davranıyorum?

CEVAP: Değerli okurum, kendini tatmin isteği hormonlarla ilgili bir durumdur, bu nedenle kız ya da erkek olsun bu konuda suçluluk hissetmemesi gerekir. Anne- babaların genç kızların kendini tatmin etmelerini istememelerinin altında kızlık zarına endişe vereceği korkusu da yatar. Oysa kızlık zarını tehlikeye atmadan da klitoris uyarılarak da yapılabilir. Bu doğal bir durumdur, bu nedenle suçluluk duyman gereksiz.

Ses olur endişesiyle rahat rahat seks yapamıyoruz!

SORU: Doktor hanım. Ben yeni evli bir hanımım. Eşimin ailesinin evinde oturuyoruz. Kalabalık bir aileyiz, evimiz de oldukça küçük. Onların evde olması, sürekli gözlerinin üzerimizde olması beni eşime yakınlaşma konusunda sıkıntıya sokuyor. Ona ilgimi ve sevgimi gösteremiyorum. O da bana ilgi gösteremiyor. Geceleri de ses olur endişesi ile cinselliği istediğimiz şekillerde yaşayamıyoruz. Bu durumda ne yapabiliriz? Bir yol göstermenizi rica ediyorum.

CEVAP: Değerli okurum, eski zamanlarda yine aileler çocukları ile birlikte yaşıyordu ancak o zamanlar evler büyük olduğu için herkesin kendine ait bir yaşam alanı, özel odası hatta bölmesi bulunuyordu. Günümüzde bu imkanları sağlamak daha zor. Ekonomik nedenlerden dolayı eşinin ailesi ile oturuyorsan, bu durumu imkanların el verinceye kadar bu şekilde yürütmek durumundasın. Ancak bu sıkıntılarını eşinle konuş. İmkanlarınız doğrultusunda neler yapabilirsiniz bir gözden geçirin. Örneğin ev halkının bir yere gittiği zamanları değerlendirme, odanın ses geçirmemesi için buna uygun şekilde yalıtım yapma gibi… Bunları bir kez de eşinle birlikte gözden geçir ve bir süre daha sabırlı davranmaya çalış.

Yaşlı da değil ama bana karşı çok isteksiz

SORU: Merhaba Figen Hanım, Benim sorunum eşimle ilgili. Eşim 54 yaşında. Bir süre öncesine kadar bir erkek olarak hiçbir sorunu yoktu ve devam eden güzel bir cinsel hayatımız vardı. Ancak son zamanlarda aşırı derecede isteksiz… Bana karşı soğuk. Yaşı nedeniyle cinsellikten uzaklaştığını düşünsem de yine de bu yaş çok geç bir yaş değil. Acaba neden kaynaklanıyor olabilir? Önerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, erkeklerde cinsel isteksizlik çok sık karşılaştığımız bir durum değil. 90 yaşında bile baba olan erkekler var. Bu durumda eşinin isteksizliğinin altında başka sorunlar olabilir diye düşünüyorum. Öncelikle sen hayatını bir gözden geçir. Son zamanlarda onun üzüldüğü bazı şeyler mi oldu? Canını sıkan bir şey mi var? Ya da seninle ilgili bir konuda mı bir sıkıntısı var. Bunları bir düşün. Daha sonra kendisi ile konuş. Bu isteksizliğinin altında, senden kaynaklanan bir sorun var ise konuşarak, anlaşarak bunu halletmen mümkün. Ancak eğer sorun fiziki bir sorun ise yani diğer şeylerden kaynaklanmıyorsa, performans ile ilgili bir sorun ise o zaman bir doktora gitmeniz doğru olacaktır. O sana bu konuda yardımcı olacak, böylece eşinin de bir sıkıntısı kalmayacaktır.

Ameliyat olursam sperm sayısı yükselir mi?

SORU: Merhaba Figen Hanım, ben 20 yaşındayım ve bende her iki testiste de varis var. Sperm sayısı 40 milyon. Eğer ki ameliyat olursam sperm sayısı yükselir mi? Ayrıca penisimin boyu 11 cm bu gelecekte eşim olan kişi için yeterli midir? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

CEVAP: Değerli okurum, varikosel tanısı olan kişilerde cerrahi operasyon kararı verirken spermiogram ve kişinin çocuk sahibi olup olmadığı önemlidir. Eğer kişinin çocuğu yok ise ve sperm parametrelerinden (sayısı, hareketi, yapısı) birisi düşük ise cerrahi operasyon düşünülebilir. Sende ise sperm sayısı 40 milyon olduğu için çok normal görünüyor ama diğer bilgiler eksik… Eğer sperm hareketi ya da normal yapıdaki spermlerin düşükse o takdirde cerrahi operasyon önerilebilir. Operasyon sonrası bu değerlerin yükselme olasılığı %60-80 arasında değişmektedir. Penis boyutun ise cinsel ilişki için yeterlidir, merak etme.

Adet kanaması gibi değildi, sebebi hormon değişimi mi?

SORU: Ben 22 yaşında bir bayanım. 2 aydır doğum kontrol hapı kullanıyorum. Geçen ay hap bitiminde adet oldum. Fakat kanama kahverengi gibi ve azdı. Yani kan gibi sıvı değildi. Kanama 4 gün sürdü. Bunun nedeni hapı yeni kullandığım için hormonların değişmesinden midir? Vereceğiniz yanıt için şimdiden çok teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, vücudun doğum kontrol hapına alışana kadar ufak tefek kanama değişiklikleri olabilir. Kanama süren ise normal görülüyor. Sürekli devam ederse endometrial polip ya da over kisti yönünden araştırılmak üzere bir jinekologa başvurman iyi olur.

Hapı bıraktıktan sonra hamile kalma şansı nedir?

SORU: Kolay gelsin Figen Hanım, sorum şu; doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra hemen hamile kalabilme şansı nedir? Aradan kaç ay geçmesi gerekir? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra hemen izleyen ayda gebe kalabileceğin gibi izleyen 2- 3 ay içinde de gebelik oluşabilir. İleriye yönelik kısırlık riski yoktur.

Yumurtlama günlerimi nasıl hesap edebilirim?

SORU: Merhaba doktor hanım, 27 yaşındayım. Adet düzensizliği yaşıyorum. Her ay 3-4 gün sapma oluyor. Bu durum hamile kalmamı zorlaştırır mı? Yumurtlama günlerimi hesap edebilir miyim? Cevabınızı merakla bekliyorum.

CEVAP: Her ay 3-4 günlük adet sapması tolerans dilimi içerisindedir. Bu durum hamile kalmayı zorlaştırmaz. Yalnızca düzen ve süre açısından yeni adet sıklığın ve süresi aynı değilse yumurtlama günlerini saptaman zor olur. Bu nedenle haftada 3-4 kez cinsel birliktelik şansını arttırır.

Az da olsa rahme meni gitmesi risk teşkil eder mi?

SORU: Doktor hanım öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Cinsel ilişki anında erkek tam boşalma anında geri çekilirken, rahme az da olsa bir iki damla meni boşaldıysa hamile kalabilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel ilişki sırasında boşalma olmadan da hazırlık sıvısında bulunabilecek canlı spermler gebeliğe yol açabilir. Burada 2. önemli nokta ilişkinin yumurtlama dönemine denk gelip gelmediğidir. Bu nedenle ertesi gün hapı almak gebelik riskini ortadan kaldıracaktır.

Ultrasonda kızlık zarımın olmadığı belli olur mu?

SORU: Merhaba! Size sorum şöyle; adet kanamam bittikten 8 gün sonra tekrar bir kanama oldu. Ama kesik kesik sürdü, bu sizce normal mi? Bir de annem tekrar kanama gelmesinden dolayı beni ultrasonla muayeneye götürebileceğini söyledi. Ultrasonda kızlık zarımın olmadığı belli olur mu? Teşekkürler…

CEVAP: Değerli okurum, adet kanaması bitiminden sonra strese, hormonal düzensizliğe, geçirilen bir enfeksiyona, yumurtalık kistlerine ya da rahim içi ve ağzı poliplere bağlı olarak kanama olabilir. Bir jinekoloğa başvurmakta yarar var. Karından yapılacak ultrasonla kızlık zarı görülemez. Ancak vaginal ultrason yapılacaksa bakire olup olmadığın sana sorulacaktır.

Bir cevap yazın

Adet düzensizliği, cinsel isteksizlik, Doğum kontrol hapı,