Keçi sütünde inek sütüne göre daha çok kalsiyum var

Keçi sütü inek sütüne oranla özellikle yüksek kalsiyum içeriği ile biliniyor. Uzman Diyetisyen Selçuk, “2100 gr anne sütünde 32 mg, inek sütünde 119 mg ve keçi sütünde 134 mg kalsiyum var” dedi.

Keçi sütünde inek sütüne göre daha çok kalsiyum var

Anne sütüne en yakın süt olarak da ünlenen keçi sütünün bu özelliğini içerdiği fosfor, magnezyum, A vitamini ve selenyumdan aldığını belirten Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk “Bebek beslenmesinde anne sütü sonrasında ilk tercih olmalıdır. İçeriğindeki yüksek A vitamini düzeyi nedenle daha beyazdır” diye konuştu. Aydın şöyle devam etti: “İçeriğindeki tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri nedeni ile kalp sağlığı üzerinde yardımcı etkisi vardır.

Diğer sütlere nazaran sodyum, demir ve çinko içeriği daha azdır. Alerjik etki gösteren laktoglobulin keçi ve inek sütünde var olmasına rağmen keçi sütünde daha tolere edilebilir düzeydedir. Keçi sütünde laktoz oranı inek sütüne oranla azdır ve laktoz intoleransı durumunda keçi sütü bir alternatiftir.”

Keçi sütü kilo vermeye de yardımcı

“Keçi sütü, inek sütüne oranla A vitamini, potasyum, selenyum ve niasin içermektedir bu nedenle bağışıklık sistemine katkısı çok” diyen Aydın şunları söyledi: “İnek sütü proteini alerjisi olanlarda özellikle de bebeklerde; yüksek kalsiyum içeriği açısından soya ve badem sütüne kıyasla ilk tercih keçi sütü olmalı. Fakat keçi sütü diğer sütlere nazaran daha temel yağ asitleri içermesi nedeni ile daha yağlı ve kalorilidir. Keçi sütü yüksek CLA içermesi nedeni ile vücutta depolanan yağ miktarının azalmasına ve kilo verme, verilen kilonun korunmasına yardımcıdır.”

Bir cevap yazın

anne sütü, inek sütü, Keçi sütü,