Kalorifer ve klima ciltte leke bırakabilir

Kış ay­la­rın­da so­ğuk ha­va, ka­lo­ri­fer ve kli­ma gi­bi et­ken­ler cilt­te olum­suz so­nuç­la­ra yol açı­yor. En sık kar­şı­la­şı­lan so­run ise bu et­ken­le­rin ku­ru­tu­cu et­ki­siy­le cilt­te ka­lı­cı le­ke­le­rin ge­liş­me­si.

Kalorifer ve klima ciltte leke bırakabilir

Soğuk kış aylarının faturası cilde kesiliyor. Hava koşullarından cilt mat ve yıpranmış bir görünüm alır. Kalorifer ve klima gibi ısı kaynaklarıyla yakın temasta bulunmak da ciltte kalıcı lekeler bırakan başka bir etken.

Güzel haber ise beslenme ve yaşam alışkanlıklarınıza dikkat ederek kış mevsiminde de ışıltılı bir cilde sahip olmak mümkün. Acıbadem Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Yeliz Erdemoğlu, cildinizi kış mevsiminin olumsuz etkilerinden korumanın yollarını anlattı. Soğuk havalarda vücut, ısısını korumak için cilde giden kan akımını azaltıyor. Bunun sonucunda cilt iyi beslenemiyor diyen Dr. Erdemoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Kalorifer ve klima gibi ısı kaynakları ile yakın temas cildin kurumasını artırırken kuru derinin, bariyer fonksiyonu bozuluyor, egzama ve enfeksiyon hastalıklarına eğilim artıyor. Bu nedenle kış mevsiminde her gün vücut nemlendiricileri kullanarak leke oluşumuna karşı cildin doğal nem dengesini desteklemek gerekiyor.” Soğuk kış günlerinde cildi bozan egzamaya karşı da önerilerde bulunan Dr. Erdemoğlu, “Uzun ve sıcak duştan uzak durmak gerekir. Sıcak su ile uzun temas ve kese gibi fiziksel travmalar derimizin daha hızlı kurumasına neden olarak enfeksiyon hastalıkları veya alerjik egzama görülme riskini artırıyor. Banyoda yağ bazlı sabunlar ile cilt temizleyici kullanmak sağlıklı bir cilt için uygun çözümlerdir.”

Omega 3 yönünden zengin beslenin

Kış aylarında A-C-E vitamini, çinko, demir gibi elementleri ve somon balığı gibi Omega-3 yönünden zengin besin kaynaklarını da bol tüketmek gerekiyor. Çünkü bu vitaminler kış mevsiminde cildimizin onarılması ve yeniden yapılandırılmasında etkin rol oynuyor.

Bir cevap yazın

cilt lekesi,