Kahve içmek için en uygun saatler

Kahve içmek için en uygun zamanın saat 09.30 ile 11.30 arası olduğu belirlendi.

Kahve içmek için en uygun saatler

Washington Üniversitesi’nden sinirbilimci Steven Miller, bu zaman aralığında kafeinin maksimum etkisi olduğunu belirtti.

İlaçların etkilerinin çeşitli zaman dilimleri içindeki değişimlerinin incelenmesi olan kronofarmakolojiden yola çıkan Miller, kafeinin, alındıktan sonra “uyanmayı” harekete geçiren ve enerjinin serbest bırakılmasını sağlayan kortizol adlı bir hormonla etkileşime girdiğini açıkladı.

Bu hormonun seviyesinin uyandıktan hemen sonra yükseldiğini, en üst düzeye saat 08.00-09,00’da ulaştığını belirten Miller, daha sonra hormonun seviyesinin azaldığını vurguladı.

Miller, kortizolün tekrar üretilmesinin bu saatlerden sonra içilen kahveyle sağlanabileceğine, dolayısıyla kahvenin olumlu etkilerinden faydalanmak için en uygun zamanın 09.30-11.30 olduğuna dikkati çekti.

Genellikle kahvenin saat 08.00’de içildiğini ancak bu saatte kandaki kortizolün maksimum seviyede olduğunu, bu nedenle saat 08.00’de içilen kafeinin uyuşturucu etkisi olabileceğini ve bağımlığa yol açabileceğini belirten Miller, bir ürünü vücudun ihtiyaç duyduğu zamanda almak gerektiğini belirtti.

Bilim adamları, kafein alımının günde 400 mg geçmemesini, gebelerin günde en fazla 200 mg kafein tüketmesini öneriyor.

Bir cevap yazın

Kafein, Kahve,