istanBUL Mobil Şehir Rehberi

istanBUL Mobil Şehir Rehberi indir

istanBUL Mobil Şehir Rehberi

istanBUL artık CEBİNİZDE ‘

 • Ara Bul
 • Nerdeyim
 • Nasıl Giderim
 • 100 Bin Adrese Offline (GPRS Gerektirmez)
 • 2 Milyon Adrese Online Erişim

istanBUL Mobil Şehir Rehberi ile;

 • İstanbul genelinde adres arayabilir,
 • Nöbetçi Eczaneleri harita üzerinde Görüntüleyebilir,
 • 30.000 Önemli Nokta içinden ihtiyacınız olanını anında bulabilir,
 • “YOL TARİFİ” özelliği ile iki adres arasında detaylı yol tarifi alabilir,
 • “NEREDEYİM” özelliği ile harita üzerinde bulunduğunuz konumu görebilir,
 • (Neredeyim özelliğinden şu an için sadece Turkcell Aboneleri faydalanabilir.)
 • Ev ve İşyeri gibi sık kullandığınız konumları “FAVORİLERİM” e kaydedebilirsiniz.

PROGRAMIN YAPILIŞ AMACI :

Günümüzde cep telefonlarına yönelik birçok yazılım geliştirilmektedir. Bu yazılımların geliştirilmesinde yoğun olarak kullanılan platformlar Java, Symbian ve Windows Mobile’dır.

Uygulama platformu olarak Java, tüm telefon kullanıcılarının %95’nin üzerinde bir yaygınlığa sahiptir. Harita tabanlı uygulamaların tamamına yakını ise Symbian ve Windows Mobile platformları üzerinde geliştirilmiştir. Buna karşın, yaygın olarak kullanılan cihazların büyük kısmı Symbian ve Windows Mobile platformlarını desteklememektedir.

Bu bağlamda cep telefonu ile harita tabanlı adres arama, yer bulma, detay bilgi sorgulama ve yol tarifi alma hizmetlerini, yaygın kullanım ve en düşük kullanım maliyeti ile sunmayı hedefleyerek Java platformundan istanBUL Mobil Şehir Rehberi uygulaması geliştirildi.

PROGRAMIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

Tüm İstanbul’a ait ana yol, cadde, sokak, ilçe, mahalle, semt merkezleri, otobüs durakları, eczaneler, kamu binaları vb. önemli noktalar sadeleştirilip sıkıştırılarak hazırlanmıştır. Ham hali 20 mb olan veri, özel sıkıştırma teknikleri kullanılarak 1.8 mb’a düşürülmüştür. Program ile birlikte toplam 2.8 mb’lık bir Java uygulaması meydana gelmiştir.

Cep telefonlarının üç çeşit hafızası bulunmaktadır.

1-Harici kart belleği,
2-Cihazın depolama belleği,
3-Cihazın uygulamayı çalıştırabilmesi için ayırdığı dinamik bellek.

Java tabanlı programlar dinamik bellek üzerinde çalışabilmektedir. Cihazların dinamik bellekleri genellikle çok sınırlıdır. Dinamik bellekte çalışan yazılımların ortalama boyutları 20 kb ile 1.5 mb arasındadır. Mobil Şehir Rehberi yoğun bir harita verisini içerdiğinden dolayı boyutu 2.8 mb’dır. Bu nedenle bazı cihazlarda çalışamayacak kadar büyüktür. Yazılım birçok cihazda test edilmiştir. Testlerde çeşitli telefon modellerine göre uygulamanın kurulum, açılış ve arama sürelerinde farklılıklar görülmektedir. Test edilen cihazların listesi ve her bir cihaz için uygulama açılış sürelerine Desteklenen Cihazlar Listesinden ulaşabilirsiniz.

PROGRAMIN KURULUMU:

ÖNEMLİ UYARI: Uygulamayla birlikte 68.000 cadde-sokak, 31.000 önemli nokta cihazınıza yükleneceğinden dolayı program açılış süresi cihaz tipine göre 5 ile 120 saniye arasında değişmektedir. Bu nedenle açılıncaya kadar beklenmesi gerekmektedir. Açıldıktan sonra kullanım hızı her cihazda aynıdır.

Genel cihazlar ve Blackberry cihazları için uygulama yükleme yönergeleri farklıdır. Lütfen cihazınızın türüne göre aşağıdaki talimatları izleyeniz.

Genel cihazlar için:

1. Yükleme sayfasından erişilebilen “istanBUL.jar” dosyasını bilgisayarınıza indirebilir ve bluetooth ya da bağlantı kablosuyla cep telefonunuza göndererek uygulamayı yükleyebilirsiniz. Cihazınıza gönderdiğiniz ilgili dosya Nokia markalı cihazlarda jar dosyası SMS şeklinde kaydedilir. Mesaj kutusundaki ilgili mesajı açarak uygulama yükleme yönergelerini takip ediniz. Windows Mobile işletim sistemli cihazlarda jar dosyası dosya sistemine kaydedilir. İlgili dosyayı bulup açarak uygulama yükleme yönergelerini takip ediniz. Diğer markalarda cihazınız uygulama yükleme yönergesini kendiliğinden başlatacaktır.

2. Bir diğer yöntem olarak, 1530’ a “ISTANBUL” yazıp sms atabilirsiniz. Size SMS olarak gelecek olan linke tıklayıp uygulamayı kurabilirsiniz. (Not: Bu yükleme esnasında GPRS ya da EDGE bağlantısı kullanılır, faturalı hatlar için ortalama 7 TL lik bir ücret operatörünüz tarafından faturalandırılır.).

Blackberry kullanıcıları için:

1. Yükleme sayfasında yer alan Blackberry kullanıcıları bölümündeki “istanbul_BB.rar” dosyasını bilgisayarınıza indiriniz. İndirilen dosyayı bir sıkıştırma programı aracılığıyla (winzip, winrar vb.) açınız. Cihazınızı bağlantı kablosu yardımıyla bilgisayaranıza bağlayınız ve açtığınız klasörde yer alan “loadistanbul.bat” dosyasını çift tıklayarak çalıştırınız. Cihazınızdaki yükleme yönergelerini izleyerek uygulamayı kurunuz.

2. Cihazınızın internet gezginini açarak adres kısmına “http://www.ibb.gov.tr/istanbul/BlackBerry/istanbul_bb.jad” yazarak adrese gidiniz. Cihazınızdaki yükleme yönergelerini izleyerek uygulamayı kurunuz. (Not: Bu yükleme esnasında GPRS ya da EDGE bağlantısı kullanılır).

Yükleme sırasında karşılaştığınız sorunların cevaplarını Sıkça Sorulan Sorular Bölümünde bulabilirsiniz. Eğer bu bölümde sorunuzun cevabını bulamazsanız [email protected] adresine elektronik posta yollayabilirsiniz.

PROGRAMIN KULLANIM ŞEKLİ:

Uygulamada hizmetler genel olarak iki şekilde yapılmaktadır.

1-Çevrim dışı (Offline) uygulamalar.
2-Çevrim içi (Online) uygulamalar.

Çevrim dışı (Offline) uygulamalar:

Haritada Gezinme, Haritayı Büyütme – Küçültme İşlemleri, Cadde-Sokak ve En Yakındakini Arama İşlemleri herhangi bir bağlantı gerektirmeyen (ücretsiz) işlemlerdir.

Arama menüsündeki “ARA” tuşunu kullanarak uygulama ile birlikte telefonunuza yüklenmiş olan yaklaşık 31.000 adet önemli nokta ve 68.000 adet cadde-sokak verisi arasından tamamen ücretsiz aramalar yapabilir, sonuçları harita üzerinde görebilirsiniz.

Çevrim içi (Online) uygulamalar:

 • Bu uygulamalar anlık olarak güncel bilgi gerektiren durumlar için kullanılmaktadır.
 • Tüm detaylarda güncel arama,
 • İki nokta arasında yol analizi,
 • Gsm baz istasyonuna göre NEREDEYİM (konum) tespiti,
 • En yakınımda önemli yerleri arama,
 • Nöbetçi Eczane bulma.

Arama menüsündeki “DETAYLI ARAMA” tuşunu kullanarak İBB arşivlerinde kayıtlı olan yaklaşık 2 milyon veri arasında kapı numarasına kadar (Örneğin : KAKTÜS SOKAK NO 10) sorgulama yapabilirsiniz. Bu arama türü çevrim içi (online) bir arama olduğundan, cep telefonu operatörünüzün GPRS tarifesi üzerinden ücretlendirilecektir. Uygulama GPRS üzerinden ücretli bir bağlantı kuracağı zaman kullanıcıdan onay isteyecektir.

istanBUL Mobil Şehir Rehberi Programını Destekleyen Cihaz Listesi ve Açılış Süreleri listesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR :

Program hakkında sorulacak sorulara verilmiş cevaplara ulaşmak için BURAYA tıklayınız.

KULLANIM ÖZELLİKLERİ VİDEOLU SUNUMLAR:

Program Hakkında çok geniş ve detaylı bilgilerle donatılmış üretici sayfası için tıklayınız.

BlackBerry Telefonlara Uyumlu Sürümünü İndirmek İçin Tıklayın.

EDİTÖRÜN NOTU:

Programın indirme bağlantısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sitesinden olduğundan, indirme linkine tıkladığınızda, site sunucusu ortalama 25-30 saniye arasında cevap verebilmekte, yani tarayıcınızın “Dosya Kaydet/Aç” penceresi biraz geç gelebilmektedir. Bu sebeple biraz beklemenizi tavsiye ederim.

istanBUL Mobil Şehir Rehberi download

Bir cevap yazın