İstanbul’da kusursuz fırtına ve yağmurda romantizm

İstanbul ile kuzeybatı kesimlerde yağması beklenen kuvvetli sağanak yağış öğleden sonra etkili oldu.

Marmara Bölgesi’ni etkisi altına alan sağanak yağış, İstanbul’da etkili oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 15-20 dakikalık zaman diliminde metrekareye 5 ila 41 kg aralığında yağış düştüğünü, 393 ev ve işyerini su bastığını açıkladı.

Sultangazi’de 5 katlı binanın çatısı uçarak, arka sokakta bulunan Lütfiye Nuri Burat Devlet Hastanesi’nin ön cephesine çarptı. Çatı parçaları binanın dış cephesine ve camlarına zarar verdikten sonra park halindeki otomobilin üzerine düştü. Olayda ölen yada yaralanan olmadı.

İSTANBUL’DA YAĞIŞ BİLANÇOSU

Taksim’de aniden bastıran şiddetli yağış, yağmura hazırlıksız olanlara zor anlar yaşattı. Bu arada yağmurun altında dakikalarca öpüşen iki sevgili, yağmurun romantizmini yaşadı.

Taksim’de sabah saatlerinden itibaren aralıklı yağan yağmur, saat 15.00 sıralarında aniden bastırdı. Yağmur başlamadan önce gökyüzü arardı. Yağmurun bastırmasıyla birlikte çevredikiler sağa sola kaçaştı.

Şemsiye ile korunmak isteyenler ise, rüzgarın azizliğine uğradı. Bir ara hava iyice karardı. İlk 15 dakikada yaşanan büyük kargaşalık yağmurun hafiflemesiyle normale döndü.

KAÇIŞANLARA İNAT DAKİKALARCA ÖPÜŞTÜLER

Yağmur başladığında Taksim Metro çıkışına gelen iki sevgili, herkes kaçışırken yağmurun altında öpüşmeye başladı. O anın tadını çıkaran sevgililer, sırılsıklam olmalarına rağmen dakikalarca öpüştü. Sevgililer, daha sonra metro istasyonuna girerek gözden kayboldu.

Sağanak yağış, saat 15.00’ten sonra Büyükçekmece, Avılar,Bakırköy, Bahçelievler çevresinde de etkili oldu. Yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar en yakındaki durak ve çatı altlarına saklandı, sığınacak yer bulamayanlar sırılsıklam ıslandı. Trafikte seyir halindeki araçların sürücüleri de ilerlemekte zorluk çekti, yer trafik sıkışıklıkları yaşandı. Altgeçitlerde su içinde mahsur kalan araçlar sürücüleri tarafından itilerek kurtarılmaya çalışıldı.

HAVA ULAŞIMI DA OLUMSUZ ETKİLEDİ

İstanbul hava sahasında etkili olan CB (kümülonimbus) olarak adlandırılan, kötü hava koşullarına ve yıldırımlara neden olan elektrikli bulutlar ve sağanak yağış, Atatürk Havalimanı’nda hava ulaşımını olumsuz etkiledi. Atatürk Havalimanı’na inmesi planlanan Türk Hava Yolları’nın Roma-İstanbul, Nunberg-İstanbul, Berlin-İstanbul, Antalya-İstanbul, Onur Air’e ait Samsun-İstanbul, Atlasjet havayolları’na ait İzmir-İstanbul seferlerini yapan yolcu uçakları Sabiha Gökçen Havalimanı’na yönlendirilirken, Onur Air’in Antalya-İstanbul seferini yapan yolcu uçağı ise İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na yönlendirildi.

Bu arada hızı 40 knot’a kadar ulaşan rüzgar nedeniyle Atatürk Havalimanı’na iniş için alçalan 4 yolcu uçağı da pistti pas geçmek zorunda kaldı. CB bulutları ve yoğun yağış nedeniyle Atatürk Havalimanı’nda iniş ve kalkışlar bir süre durdu.

ANADOLU YAKASI’NDA E-5 KARAYOLU DEREYATAĞINA DÖNDÜ

Aniden bastıran sağanak yağış kentin Anadolu Yakası’nda da etkili oldu. Yağış nedeniyle Kartal- Maltepe arasında E-5 karayolu adeta dereyatağına döndü, cadde ve sokaklarda göletler oluştu. Sürücüler yağışla birlikte kimi noktalarda iki şeridi suyla kaplanan E-5 karayolunun diğer iki şeridinden yollarına devam edebildi. Bazı araçlar yağış nedeniyle yolda kısa süreli mahsur kalırken, yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlarda köprü altı ve duraklara sığındı.

UÇAN ÇATI HASTANEYE ÇARPTI

Sultangazi’de 5 katlı binanın çatısı uçarak, arka sokakta bulunan Lütfiye Nuri Burat Devlet Hastanesi’nin ön cephesine çarptı. Çatı parçaları binanın dış cephesine ve camlarına zarar verdikten sonra park halindeki otomobilin üzerine düştü. Olayda ölen yada yaralanan olmadı.

Bu sırada hastanenin önündeki kaldırımda görme engelliler için takip izi çalışması yapan görevlilerden Ahmet Şentürk, “Fırtına çıktı yağmur yağmaya başladı. Herşey birkaç dakika içirisinde oldu. Biz hastanenin girişinde çalışma yapıyorduk. Oraya düştü biz son dakikada içeri girebildik. enkaz altına kalan araç kendi aracım. Hastane içerisine giren tahtalar duvarları delip geçti. İçerde hastalar vardır. Ancak hastalarda çok ciddi yaralanmalar yok. 3 kişi yaralandı sadece” dedi.

Öte yandan yoğun yağmurun etkili olduğu Bağcılar’daki Tavukçu Deresi etrafındaki rögar kapakları da yerinden çıktı. Rögardan çağlayan sular nedeniyle yayalar zor anlar yaşadı.

Bir cevap yazın

fırtına, romantizm, yağmur,