İsrail ordusunda çıplak asker skandalı

İsrail ordusunda “çıplak asker” skandallarının arkası kesilmiyor.

Bazı kadın askerlerin geçen hafta Facebook’ta yarı çıplak fotoğraflarını yayınlamasının ardından bu kez de ‘G-String’li acemi kadın askerlerin ellerinde tüfekleriyle dans ettikleri video ses getirdi.

Görüntülerde, bir kadın asker “Haydi fahişeler gibi dans edelim” diye bağırıyor.

DAHA ÖNCE DE BENZER OLAYLAR YAŞANMIŞTI

İsrailli bir grup kadın asker, Facebook’ta paylaştıkları fotoğraflar yüzünden disiplin cezası aldı. Söz konusu fotoğraflardan askerlerin kalçalarını açarak poz verdiği görülüyor.

Diğerinde ise kadın askerlerin üzerinde sadece miğferleri ve cephanelik taşımak için kullanılan bazı parçalar var. Medyaya sızan fotoğraflarda askerlerin yüzleri sansürlenmiş.

İsrail ordusu, askerlerin kimliğini açıklamadığı gibi uyguladığı disiplin cezasının detaylarını da vermedi.

İsrail ordusunda daha önce de Filistinli mahkumlarla alay eden askerlerin fotoğrafları dışarı sızmış ve tartışmalara neden olmuştu.

– İsrailli bir kadın askerin Filistinli mahkumlarla fotofraflarını sosyal paylaşım sitesi Facebook’a yükleyince olay yaratmıştı.

– 2008 yılında çekilen ve geçtiğimiz günlerde Facebook’ta paylaşılan fotoğraflar büyük tartışma yaratmış. Tepkiler nedeniyle fotoğraflar hemen Facebook’tan kaldırılmıştı.

– Bikinisi ve tüfeği ile plajda görüntülenen genç kadın, internette tam bir çılgınlık yarattı. Fotoğraftaki genç kadının İsrail ordusunda asker olduğu iddia ediliyor.

Bu iddianın ana dayanağı ise, İsrail ordusunda askerlerin üs dışında bile silahlarını yanlarında taşıma zorunlulukları. Şimdi herkes bu genç kadının kimliğini ve neden silahla dolaştığını merak ediyor.

Kadınların düzenli orduda zorunlu askerlik yaptıkları tek dünya ülkesi olan İsrail, bayan vatandaşlarını 21 ay zorunlu askerlik görevine tabi tutuyor. Binlerce İsrailli kadın asker, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde silah altında giriyor.

İsrail ordusunda kadınlar, çatışmalara katılmamak şartıyla savaş bölgelerinde görev yapıyor. 18 yaşını dolduran genç kızlar, kısa bir eğitimin ardından adeta arkadaş oldukları uzun namlulu silahlarla tehlikeli bölgelerde görev alıyor.

Kadın askerlerle erkek askerlerin tek farkı görev süreleri. İsrail ordusunda erkeklerde zorunlu askerlik 36 ay. Kadınlarla erkeklerin askerlik süresi ve sıcak çatışmalar dışında görev olarak hiçbir farkları yok. Kadınlar, erkeklerle aynı karargahta eğitim görüyor, aynı şartlarda yaşıyor, aynı nöbeti tutuyor.

İsrail sokaklarında sırtlarında M-4 A1, M-16 gibi uzun namlulu silahlarla pek çok bayan asker görmek mümkün. Sınır bölgeleri hariç birçok bayan asker, görevlerine göre akşamları ya da hafta sonları silahları ile birlikte evlerine gidebiliyor.

Yorumlar “İsrail ordusunda çıplak asker skandalı”

  • kerim:

    adam yokluğunda kadınları da asker yaparsan olacağı bu, geceleri neler oluyor o koğuşlarda :) sırayla kim kim dum duma….

Bir cevap yazın

çıplak asker kızlar, israil, israil ordusu,