İntihara Özendiren Websiteleri Mercek Altında

İntihara Özendiren Websiteleri Mercek Altında

İnternet, bir biyokimya öğrencisinin kendisine ödev olarak verilen bir araştırmayı kolaylıkla bulabilmesi gibi bir çok yararlı özellik sağlamasının yanında, bir web sitesinin nasıl hack edilebileceğinden, bir bomba düzeneğinin nasıl yapılabileceğine kadar pek çok bilgi erişilebilir kılıyor.

Son zamanlarda, özellikle batı ülkelerinde bir biri ardına cereyan eden intihar olaylarının arkasında buna özendiren web sitelerinin olduğunun ortaya çıkması interneti bir kez daha endişeli bakışların odağı haline getirdi.

İngiliz Hükümeti, geçtiğimiz günlerde ‘intihara özendirici’ yayınlar yapan web sitelerinin illegal olduğunu hatırlatan bir duyuru yayımladı. İntihar etmek isteyenlere, hangi yöntemleri kullanarak nasıl böyle bir eylem gerçekleştirilebileceği yönünde “bilgiler” sunan çok sayıda web sitesi bulunmasına karşılık, bu fikirden vaz geçirmek konusunda yardımcı olmayı öneren çok az sayıda portalın olması İngiliz Hükümetini harekete geçirdi.

İngiltere’de, 1961 yılında konuya ilişkin olarak çıkarılan yasaya göre, intihara teşvik etmek bir suç. Ancak, internetin hızına ve doğasına aynı şekilde uyum sağlaması zaman alan yerleşik adalet sistemi şu ana kadar her hangi bir web sitesi işletmecisini yargı önüne çıkarabilmiş değil. Bunu gören bazı siyaset ve adalet mensupları, bahsi geçen yasanın ‘internet uygulamalarını’ da kapsaması için harekete geçmeye hazırlanıyor.

Aynı zamanda eski bir avukat olan Adalet Bakanlığı üst düzey bürokratlarından Maria Eagle, ‘kolay kırılabilir’ bireyleri sanal ortamda korumanın kolay olmadığını ifade etti. Eagle, 1961 yasasını güncellemenin, interneti diledikleri gibi kullanan kişilere dijital ortamın ‘sahipsiz olmadığı’ mesajını vermek adına önemli bir adım olduğunu söyledi.

Yasada yapılacak değişikliklerin en geç önümüzdeki yıldan itibaren geçerli olacağını tahmin ettiğini belirten Eagle, ancak İngiltere dışından faaliyet gösteren web sitelerine karşı nasıl yaptırım uygulanabileceği konusundaki soruların hala cevapsız kaldığını sözlerine ekledi. Geçtiğimiz Nisan ayında British Medical Journal’ın bir araştırmaya dayanarak verdiği bir habere göre; ‘intihar’ konusunda 4 arama motorunda yapılan aramalar neticesinde gelen web sitelerin pek çoğunun intiharı özendirdiği; buna karşılık intihar eğiliminde olan insanları yatıştıracak, destek olacak web sitelerinin yok denecek kadar az olduğu ortaya çıkarılmıştı.

Gençlerin intihar girişimlerini engellemek adına çalışmalar yürüten Papyrus Vakfı yöneticisi Paul Kelly, yasaları güncellemenin büyük fayda sağlayacağını belirterek, internet servis sağlayıcıların da aynı şekilde özendirici yayınlar yapan sitelere erişimi kendi inisiyatifleriyle durdurmalarının yararlı olabileceğini söyledi.

Galler bölgesinde, 2007 yılından beri toplam 23 gencin intihar ettiği medyaya yansımıştı.

Bir cevap yazın

internet, intihar,