İnternetten Asal Sayı Avı

İnternetin nimetlerinden her şekilde yararlanmak mümkün. Mersenne Asalı olarak anılan sayıları araştıran ekip yeni bir asal sayı buldu! Şimdi ise doğrulamaya çalışıyorlar.

Mersenne Asalı olarak anılan ve ikinin herhangi bir kuvvetinin bir eksiği şeklinde ifade edilebilen sayıları internet üzerinden katılımcı kullanıcılara hesaplatarak araştıran GIMPS (Great internet Mersenne Prime Search, büyük internet Mersenne asalı araştırması) ekibi, yeni bir Mersenne Asalı buldu. Henüz doğrulama aşamasında olduğu için açıklanmayan 45. Mersenne Asalı, kaç milyon basamaklı bilemiyoruz; fakat bundan önce bulunan 44. Mersenne Asalı hakkındaki bilgileri okuyunca bunun sayısal bir çılgınlık olduğunu düşünmemek elde değil.

44. Sayı Neydi?

44. Mersenne Asalı 2’nin 32,582,657. kuvvetinden bir eksikti ve bulunma tarihi 11 Eylül 2006 olarak kayıtlara geçmiş durumda. Ortaya çıkan sayı aynı zamanda 9,808,358 basamağa sahipti. Bu açıdan baktığınızda yeni sayının ne kadar büyük olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Çok sayıda kullanıcının bilgisayarları boş kaldıkça ve internete bağlı oldukları sürece kendiliğinden çalışan bir yazılım sayesinde yaptıkları bu hesaplamalar, sadece asal sayı avında değil, Folding At Home (proteinler üzerine araştırma) veya SETI At Home (uzaydaki dünya dışı varlıkları araştırma projesi) gibi diğer bilimsel hesaplamalarda da kullanılıyor.

Bilgi için: GIMPS

Bir cevap yazın

Asal Sayı, GIMPS, Mersenne Asalı,