İnterneti “şarkı” indirmek için kullanıyoruz

İnterpromedya tarafından 3 ayda bir periyodik olarak gerçekleştirilen Tüketici Trend Araştırması’nın sonuçları açıklandı.

Toplam 16 ilde, kentsel alanda yaşayan bin 512 tüketici ile gerçekleştirilen araştırma kapsamında görüşülen kişilerin bireysel teknoloji ürünleri kullanım oranına bakıldığında, yüzde 96’sının cep telefonu, yüzde 59,4’ünün bilgisayar, yüzde 56,8’inin internet, yüzde 35,4’ünün MP3 çalar, yüzde 19’unun paralı televizyon ve yüzde 17,4’ünün LCD / Plazma kullandığı gözlendi.

İnternet kullanımına ilişkin olarak, evde sadece kendisi internet kullanan tüketicilerin oranı yüzde 24,5 iken, tüm ev halkının internet kullandığı yanıtını verenlerin oranı yüzde 23 olarak gerçekleşti.

İnternet kullanım amaçları konusunda ise, Mart 2007 tarihinde interneti şarkı indirmek için kullananların oranı yüzde 47,4 iken, Haziran 2008 döneminde bu oran yüzde 72,4’e yükseldi.

Teknoloji ürünü satın alma noktalarında ise, zincir mağazaları tercih edenlerin oranı yüzde 58,2, ilgili marka bayilerini tercih edenlerin oranı yüzde 48,7 oldu.

Bir yıl içinde satın alınması düşünülen teknoloji ürünleri konusunda, yüzde 19,6 ile cep telefonu ilk sırada yer aldı. Cep telefonunu, yüzde 11,2 ile taşınabilir bilgisayar, yüzde 11,1 ile masaüstü bilgisayar izledi.

Cep telefonu sahipliğine ilişkin soruların da yer aldığı araştırmada, tüm ev halkının cep telefonu sahibi olduğu yanıtını verenlerin oranı yüzde 37,2 olarak gerçekleşti. Sadece kendisi cep telefonu sahibi olan tüketici oranı ise yüzde 6,5 oldu.

Bir cevap yazın

mp3 indir, şarkı, şarkı indirmek,