İnternet saldırıları başladı

İnternet saldırıları sonucu ABD’deki bazı bakanlık ve devlet kuruluşlarının sitelerinin günlerce bloke edildiği bildirildi.

siber saldırı

Geniş çaplı saldırıların 4 Temmuzda başladığını belirten yetkililer, saldırılarda Hazine Bakanlığı, Gizli Servis, Federal Ticaret Komisyonu ve Ulaştırma Bakanlığı ile siber suçlarla mücadele eden bazı kurumların internet sitelerinin hedeflendiğini kaydetti.

Yetkililer, saldırılar sonucu söz konusu sitelerin hafta sonu ve salı akşam saatlerine kadar kısmen veya tamamen kullanılamadığını söyledi.

Değişik amaçlarla gerçekleştirilen bu tür saldırılar, çeşitli programlarla denetimi ele geçirilen ve “zombi” adı verilen binler veya onbinlerle ifade edilebilecek çok sayıda bilgisayarın internet üzerinden belli bir adrese yönlendirilmesiyle gerçekleştiriliyor. Bu adresteki siteye veya bilgisayara bağlanmak amacıyla eş zamanlı ve tekrarlanan binlerce veya onbinlerce çağrı ise söz konusu adresteki siteye erişimi imkansız hale getiriliyor.

Bir telefon numarasını aynı anda çok sayıda kişinin araması sonucu hatların kilitlenmesine benzetilecek bu tür saldırılar, genellikle birkaç saat ile ender olarak 1-2 gün sürebiliyor.

Yetkililer, son saldırıların ise alışılmıştan daha uzun süreli ve ustaca olduğunu kaydetti.

GÜNEY KORE

Güney Kore’deki bazı devlet kuruluşlarının internet siteleri de dün akşamdan itibaren siber saldırıların hedefi oldu.

Devlet kuruluşu Kore Enformasyon Güvenliği Ajansı, saldırılarda Cumhurbaşkanlığına ait “Blue House”, Savunma Bakanlığı, Parlemento, Shinhan Bank, Kore Exchange Bank ve ülkedeki en büyük internet portalı “Naver”in internet sitelerinin çalışmasının dün akşamdan itibaren durduğunu veya ancak kısmen çalışabildiğini, bugün sabah saatlerinde de mevcut durumun devam ettiğini bildirdi.

Ajans yetkilileri, sorunun çok sayıda bilgisayarın aynı anda bu sitelere bağlanmaya çalışmasından kaynaklandığını belirterek, saldırıların ABD’dekilerle benzer özellik taşıdığını kaydetti.

Savunma Bakanlığı yetkilileri ise bakanlık sitesinin saldırı altında olmasına rağmen, dışardan önemli askeri bilgilere ulaşılmasının söz konusu olmadığını dile getirdi.

Bir cevap yazın

internet, Siber suçlar,