İnternet alan adları kimlerin elinde?

ICANN, domain, alan adlarıİnternette sahibi belli olmayan ne kadar çok web sitesi olduğuna inanamayacaksınız…

Tüm dünyada internet alan adlarının bir numaralı kayıt merkezi olan ICANN geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu bir araştırmanın raporunu yayınladı. Rapora göre alan adlarını kaydeden kişilerin çok büyük kısmının gerçekte kim oldukları bilinmiyor. Raporda tüm dünyadaki milyonlarca alan adının sadece %23’ünün gerçek kimlikleri ve geçerli bir adres ile alan adı kaydı yaptıkları ortaya çıktı. %77’lik kesim ise ya eksik, ya da yanlış bilgiler ile alan adlarını kaydettirmiş durumda.

Bu durumun yol açabileceği en büyük sorun kimlik hırsızlığı. Alan adını kaydettiren kişinin kim olduğu bilinmediği durumlarda, o alan adının yeniden satışı veya ilgili sitesinde gerçekleşen eylemlerin arkasında kimin olduğunu tespit etmek de neredeyse imkansız. Raporda alan adlarının %48’inin kayıt bilgilerinde şüpheli durumlara rastlanması da bu tehlikenin çok büyük olduğunu gösteriyor.

Alan adlarına zam çözüm olur mu?

Buradaki en büyük ihmal ise ICANN onaylı alan adı kaydı yapan firmaların tarafından gerçekleşiyor. Ellerindeki bilgiler ile kaydı yapan kişilerin gerçek bilgiler girmesini sağlamak yerine, 10 dolar civarındaki satışlarda sürümden kazanmayı hedefleyen firmalar, bu detaylarla uğraşmak yerine kimlik bilgilerini pek kurcalamadan isteyen alan adlarını satıyorlar.

Bunun üzerine şu sıralarda ICANN satış sözleşmesini ve kurallarını yenilemeyi gündemine aldı. Yenilecek sözleşmede hem ICANN onaylı satıcıların bu konuda daha hassas olmaları sağlanacak, hem de alan adı kaydı yapan kişilerin gerçek bilgiler kullanmaları teşvik edilecek.

Diğer bir iddiaya göre ise alan adı kaydının çok ucuz olması bu konuya daha az önem verilmesine neden oluyor. Bu yüzden şu anda tartışılan bir diğer konu ise alan adı ücretlerinin iki katına çıkartılması.

Bir cevap yazın

alan adları, domain, icann,