Instagram, çıplaklık ve cinsel istismar kurallarını güncelledi

Aylık 300 milyon aktif kullanıcıya sahip Instagram, topluluk kurallarını güncelledi.Fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram, çıplaklık ve cinsel istismar konusunda tutumunu netleştirmek için topluluk kurallarında önemli değişikliler yaptı.

Instagram video

Aylık 300 milyon aktif kullanıcısı için güvenli bir ortam oluşturmayı amaçlayan Instagram, geçtiğimiz yıl bazı pasif ve spam hesapları kaldırmıştı. Halihazırda spam, argo, çıplaklık görüntülerinin yayılımını engellemesi adına bazı etiketler zaten yasaklıydı.

Eski topluluk kurallarına nazaran dün yayınlanan yeni kurallar, aslında biraz daha detaylandırılmış durumda. Bu yeni kurallara göre: Çıplaklık, cinsellik yine uzak durulması istenen hususlar. Takipçi kazanmak için aynı yorumu veya içeriği tekrar tekrar paylaşımının yapılması istenmiyor. Terör, ırkçı söylemler ve taciz vb. asla yer verilmeyeceği yine kurallarda belirtiliyor. Topluluk kurallarının detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

Eski kurallara oranla özellikle çıplaklık konusu biraz daha esnetilmiş. Buna geçen sene yaşanan kriz sebep olmuş görünüyor: Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl bir annenin 20 aylık bebeğini emzirdiği bu fotoğraf nedeniyle, kullanıcının hesabı çıplaklık kurallardan ötürü kapatılmıştı. Sonrasında diğer kullanıcıların tepkisi nedeniyle instagram geri adım atmak zorunda kalmış ve hesabı aktif hale getirmişti.

Yeni kurallarda az önce belirttiğimiz gibi çıplaklık konusu bu anlamda daha yumuşatılmış ve topluluk kurallarında şu şekilde belirtilmiş.

kadın kural instagram

Yine de tüm bu kurallara uymayan hesapların instagram tarafından kapatılabileceğini de belirtelim.

Bir cevap yazın

Cinsel istismar, Instagram,