İnsanlar sanal imza kampanyası ile örgütleniyor

Sanal imza kampanyası platformları sayesinde, artık herkes kendi davasının bekçisi! Sesimizi daha kolay duyurabiliyor, geniş kitleleri etrafımızda toplayıp örgütlenerek kazanıyoruz.

İnsanlar sanal imza kampanyası ile örgütleniyor

Sosyal medyanın her birimizin hayatında gün geçtikçe daha aktif rol oynaması, toplumsal olaylara karşı sesimizi yüksek perdeden çıkarmamızı sağlıyor. Neticede hepimizin rahatsız olduğu siyasi kararlar, doğa katliamları ya da markaların sinir bozucu içerikli reklam kampanyaları var. Ve, kabul edelim ki kafamızı attıran her olayda sokağa çıkıp eylem yapmak yerine sanal alemde sesimizi duyurmak çok daha pratik! Ancak sosyal medya hesaplarımızdan yaptığımız paylaşımların ne kadarı amacına ulaşıyor ne kadarı ‘klavye askerliği’ boyutunda kalıyor?

DAVANIN PEŞiNDEN GiT

Çağımız teknoloji çağı ve bizler fark yaratabilmek adına eskisinden çok daha fazla imkana sahip olduğumuzun farkındayız. Artık kendi davamızın peşinde koşturmak adına para, zaman ve mekan koşullarını bir araya getirmenin güçlüğüyle uğraşmak zorunda değiliz. Çünkü dünya çapında yaygınlaşan imza platformları sayesinde insanları etrafımızda toplamak çok daha kolay! Kısacası bizler artık daha çok örgütlenip, daha çok kazandığımız bir çağa tanıklık ediyoruz!

OKUL KABADAYISIYLA MÜCADELE EDEN ANNE

İmza kampanyası platformu Change.org, dünya çapında başlattığı kampanyalarla kimi zaman banka aidatlarıyla mücadele eden bir müşterinin sesi, kimi zaman kızının okulundaki kabadayılıkla mücadele eden annenin protestosu, kimi zaman da yolsuzluğa bulaşmış devlet görevlilerinden hesap sorulmasını isteyen vatandaşın çığlığı oluyor.

Change.org’un Doğu Avrupa ve Batı Asya Direktörü Dr. Uygar Özesmi, dünya çapında geniş kitlelere ulaşan platformun Türkiye ayağında her hafta yaklaşık 200 yeni kampanya başlattıklarını belirtiyor ve ekliyor:

HER ÜÇ İMZADAN BİRİ BAŞARILI

“Başlatılan kampanyaların yaklaşık yüzde 5’i başarılı oluyor. Bu rakam ilk anda yüksek gelmeyebilir, ancak hızla büyüyen ve geniş kitlelere ulaşan kampanyalar sonuç alıyor. 2014 yılına bakarsak atılan toplam imza sayısı 5.845.502 ve bu imzaların 1.919.927’sinin içinde bulunduğu kampanya başarılı olmuş. Bu da her üç imzadan birinin Türkiye’de bir konuda değişim sağladığını gösteriyor.”

AKREP NALAN’IN SiTESiNi BEĞENMEYEN HAYRANI

Change.org’da başlatılan kampanyalar, bizlere sadece ciddi konularda hak arama devrinin kapandığını gösteriyor. Birbirinden ilginç içerikli imza kampanyaları, haksızlığa uğradığını düşünen her bireyin sesini öyle ya da böyle kitlelere duyurma döneminin geldiğini ortaya koyuyor. İşte platformda başlatılan en ilginç imza kampanyaları:

  • Akrep Nalan’ın hayranları için oluşturduğu web sitesi modası geçmiş tasarımı ve eski altyapısıyla hayranlarının tepkisini çekti. Yağız Çetinkal’ın başlattığı imza kampanyasıyla sanatçıdan daha yeni ve kullanışlı bir site talep eden 893 kişi sayesinde sanatçı hayranlarının talebine tepkisiz kalmadı ve sitesini farklı bir arayüzle yeniledi.
  • Akrep Nalan’ın web sitesi oldukça eski bir tasarıma ve altyapıya sahipti. Yağız Çetinkal başlattığı kampanyasında sanatçıdan yeni, daha kullanışlı bir site talep ediyordu. Kendisine destek olan 893 kişi sayesinde Akrep Nalan, Yağız’a ulaştı ve sitesini yeniledi.
  • Jazz sanatçısı Chet Faker’in geçtiğimiz yıl İstanbul’da verdiği konserin ilk açıklanan yeri oldukça kısıtlı bir alandı. Emre Tuncel’in, konserin organizatörleri Pozitif Live ve Akbank Caz Festivali’ne hitaben başlattığı kampanya 811 kişinin desteğiyle başarılı oldu ve konser alanı daha geniş bir mekana taşındı.

Bir cevap yazın

imza kampanyası, sosyal medya,