İlk cinsel ilişkiye hazırlıklı olun

Ülkemizde çoğu kişi ilk cinsel deneyimini evlendikten sonra yaşar. Bekaret saplantısı olan toplumlarda ‘ilk gece’ korku nedenidir. Bu durumda heyecana kapılmak doğal karşılanmalıdır. Ancak korkular abartılırsa ilişki zarar görebilir.

Ben nişanlıyım ama bugüne kadar cinsel anlamda hiç deneyimim olmadı. Geçen gün nişanlımla bir şeyler yaşadık ve cinsel organımı gördü. Kendisi biraz minyon yapıya sahip. Şimdi ilk geceden çok korkuyor. Evliliğimizin ilk gecesi nasıl davranmalıyım?

ilk cinsel ilişki

Halk arasında çoğunlukla “ilk gece”den kastedilen “ilk cinsel ilişki”dir. Toplumumuzda erkeklerin büyük bir kısmı evlenmeden önce bir cinsel ilişki deneyimi yaşamaktadır. Ayrıca erkekler cinsellikle ilgili bilgi ve dokümanlara daha kolay ulaşabilmektedir. Erkek için ilk gece, belki ilk beraberliği, belki de hayatını birleştireceği kadınla ilk deneyimini yaşayacağı gece olacaktır. Son yıllarda, kadınlarımız arasında da çok az sayıda da olsa evlenmeden önceki bir dönemde ilk cinsel deneyimlerini yaşayanlar vardır. Bekaretin önemli olduğu toplumlarda ilk gece (ilk cinsel ilişki) hâlâ önemini korumaktadır.

ENDİŞELER İLİŞKİYİ ENGELLER

İlk cinsel ilişkide her iki taraf da (özellikle kadınlar), daha önce hiç yaşamadığı bir duyguyu yaşayacağı için hem heyecan hem de korku duyar. Kadınlarda en çok uyarılamama, çok geç uyarılma, orgazm olamama veya çok geç orgazm olma gibi sorunlar görülür. Erkeklerde ise sertleşmeme, sertleşmeyi sürdürememe ve erken boşalma en çok rastlanan sorunlar arasındadır. Ayrıca kadınlarda kızlık zarı ile ilgili korkular ve endişeler de vardır. Yırtılmama, kanamanın olmaması, yırtılma sırasında yaşayabileceğini düşündüğü ağrı gibi. Kadının duyduğu bu endişeler, cinsel ilişki sırasında bazı sıkıntılara neden olabilir. Özellikle cinsel konular yönünden baskılayıcı ailelerde yetişmiş kızlarda, cinsel ilişki hakkında yeterli ve doğru bilgi sahibi olmayan kızlarda ilk cinsel ilişki yaşayacakları sırada korkuyla vajen girişindeki kasları kasması sonucu oluşan “vajinusmus” en sık görülen ilk cinsel ilişki sorunudur. İlk cinsel ilişki korkuları yaşayan çiftlerin yapması gereken, sakince bu konuyu konuşmak (Kadını rahatlatmak, cinsel yaşamın evliliğin bir parçası ve gerekliliği olduğunu, ayıp olmadığını ve ona zarar vermeyeceğini anlatmak gerekir), belli bir süre ilişki denemesine ara vermek veya birkaç gün ertelemektir.

ERKEĞE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Eğer tekrar denemede yine aynı sorunla karşılaşılırsa, yapılması gereken şey bir hekime başvurmaktır. Hem kadının hem de erkeğin kendisini tümüyle cinsel ilişkiye hazır hissettiği durumlarda ve “ön sevişmeyle” bölgede yeterli kayganlık sağlandığında, erkeğin de yumuşak davranması ve zorlayıcı hareketlerden kaçınması durumunda ilk cinsel ilişkiden korkacak bir neden kalmaz.

İlk cinsel ilişkiye hazırlıklı olun için yorumlar “6”

 • esra..:

  Merhabalar, sevgilimle regl dönemimden birkaç gün sonra sürtünme yoluyla ilişki yaşadık onda da bende de iç çamaşır vardı boşalma gibi bi durumda hep geri çekildi aradan bir aydan az bi süre geçti ortada hiç bişey yokken kasıklarım şişti ama hamilelik söz konusu mu acaba nolur en kısa zamanda cevap verirseniz çok korkuyorum..

 • Esra:

  Merhabalar benim sorum bundan 8 gün önce sürtünme yoluyla iliski yasadım önce zevk suyu fln gelene kdr sevistik sonra prezervatif taktı bir kez bosaldı snra prezervatifi cıkardı ardından yine sürtündük snra yine taktı bosaldı ikinci bosalmadan snra prezevatfsiz devm ettk ben cok ıslak oldugumdan ondan bisi gelio gelmedigini bilmiyorum fakat cok endise duyuyorm iki gündür oembe renkte akıntım oldu uun normal adet sancım oldu ve adetim basladı fakat her zamanki gibi yogun degl daha az üstüne görme mi diye korkuyorum gebelik olabilirmi ltfen cevaplayın

  • Yönetici:

   Belirtilere bakıldığında ilk akla gelen implantasyon kanaması yani üstüne görme olayı olsa da bu çoğu zaman karıştırılabiliyor. Psikolojiniz etkilenmiş olabilir ama ben yine de gebelik oluştuğunu sanmıyorum.

   Akış Özellikleri

   Regl kanaması çok yoğundur ve normalde en az üç gün sürer. İmplantasyon kanaması sınırlıdır, neredeyse lekelenme gibidir. İmplantasyon kanamasının süresi kadından kadına değişiyor olsa da, genel olarak bir iki gün içerisinde geçer. Ama bazı nadir durumlarda kadınların 12 güne kadar süren uzun implantasyon kanamaları yaşadığı görülmüştür. Dolayısıyla, implantasyon kanamasına dair kesin bir süre vermek zordur.
   Akış Rengi

   Akışın rengine bakarak implantasyon kanaması mı yoksa regl mi olduğunu ayırt edebilirsiniz. İmplantasyon kanamasındaki kanın rengi pembemsi veya kahverengimsidir. Bunun sebebi, implantasyon kanının vücuttan çıkmasının biraz zaman alması ve dolayısıyla tazeliğini yitirmesidir

Bir cevap yazın

ilk cinsel ilişki, ilk gece korkusu, ön sevişme, vajinusmus,