İçişleri Bakanı Efkan Ala: Kontrol PKK’da!

AKP’li Bakan Efkan Ala’dan ‘PKK ve süreç’ itirafları… Oslo’da PKK ile anlaşmıştık, Oslo’yu PKK bozdu… PKK şehirlere hakim olmaya başladı…

İçişleri Bakanı Efkan Ala‘nın süreçte alan hâkimiyetini kaybettikleri zamanların olduğunu itiraf ederek, “Kırsalda terör baskısı arttı, şehirlere inmeye, hâkim olmaya başladılar. Bu süreçte seçime gidilmez.” dediği iddia edildi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Abdullah Öcalan‘ın gücünü test etmek için eylem emri verdiğini belirtirken; Başbaşkan Yardımcısı Bülent Arınç,”Süreç biterse HDP de Öcalan da AK Parti olarak biz de bunun altında kalırız” dediği iddia edildi. İçişleri Bakanı Efkan Ala ise bu süreçte alan hâkimiyetini kaybettikleri zamanların olduğunu itiraf ederek, “Kırsalda terör baskısı arttı, şehirlere inmeye, hâkim olmaya başladılar. Bu süreçte seçime gidilmez, kamu düzenini sağlayacağız, seçime o atmosferde gideceğiz” diye konuştuğu öne sürüldü.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Emine Kaplan’ın haberine göre, AKP’nin Afyon kampında, ekonomi, dış politika ve çözüm süreci konusunda ilgili bakanlar milletvekilleriyle ayrı ayrı toplantı yaptı. Çözüm sürecine ilişkin toplantıda Arınç ve Akdoğan ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Ala, kısa bir sunuş yaptıktan sonra milletvekillerinin sorularını cevapladı. Güneydoğu milletvekilleri, bölgede devletin ağırlığını ve gücünü hissettirmesi gerektiğini belirterek, “Bölgede devletin devlet olması gerekir. Tedbirler alınsın. Yoksa iş tersine dönecek” görüşünü dile getirdi. Bazı milletvekilleri de çözüm süreciyle ilgili bilgilerinin olmadığını, HDP’nin açıklamalarından öğrendiklerini belirterek eleştiride bulundular

Akdoğan, ne karar alındıysa onları açıkladıklarını belirterek, “Örgütün istediklerini yapıyoruz gibi bir algı var, bu doğru değil. Yapılması gerekenleri yapıyoruz” dedi. Arınç, çözüm sürecinin bitmesi durumunda HDP, Öcalan ve AKP’nin bunun altında kalacağını belirterek, “Yasal düzenleme getiriyoruz, geri adım diyorlar, eski düzenlemeleri de biz getirdik” diye konuştuğu öne sürüldü.

Ala, Kobani eylemlerini anımsatarak bu süreçte alan hâkimiyetini kaybettikleri zamanlar olduğunu belirterek, “Hâkimiyeti sağlayamadığımız zamanlar oldu. Kırsalda terör baskısı arttı, şehirlere inmeye başladılar. Ve şehirlerde de hakim olmaya başladılar. Buna müsaade etmeyeceğiz. Aldığımız önlemleri göreceksiniz. Devlet hâkimiyetini göreceksiniz. Süreçte atmosfer değişikliği oldu, kamu düzenini sağlayacağız, seçime o atmosferde gideceğiz” dediği iddia edildi.

EFKAN ALA: OSLO’DA PKK İLE ANLAŞMIŞTIK

Dünkü yazısında AKP’nin Afyon Kampından bilgi veren Yeni Şafak Yazarı Abdülkadir Selvi, İçişleri Bakanı Efkan Ala‘nın Oslo görüşmeleriyle ilgili sözlerini gündeme taşıdı.

Hükümete yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak Yazarı Abdülkadir Selvi dünkü yazısında AKP’nin haftasonunda düzenlediği Afyon Kampı’ndan bildirdi.

Gündeme bomba gibi düşecek kulis bilgileri aktaran Selvi’nin yazısında dikkat çeken en önemli detaylardan birisi şüphesiz İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın söylediğini iddia ettiği Oslo Görüşmelerine ilişkin sözleriydi.

Abdülkadir Selvi’nin aktardıklarına göre Bakan Efkan Ala, son yaşanan terör olaylarıyla ilgili PKK’yı suçluyor ve devamında bomba bir itirafta bulunup, PKK’ya bir sitemini dile getiriyor. “OSLO’DA ANLAŞMIŞTIK. OSLO’YU PKK BOZDU...”

İşte Efkan Ala’nın o sözleri;

“Efkan Ala ayrıca bir tespitte bulunuyor ki bence çok önemli bir tespit. ‘Sorun PKK’dan kaynaklanıyor. Oslo’da anlaşmıştık. Oslo’yu PKK bozdu.’

Bir cevap yazın

çözüm süreci, İçişleri Bakanı, PKK,