Hologram teknolojisi dünyada çığır açmaya hazırlanıyor

Tupac Shakur, Michael Jackson ya da Frank Sinatra’nın görüntüsü bir anda karşınızda belirse, dans etse, şarkı söylese hatta size isminizle hitap etse ne hissederdiniz?

Hologram teknolojisi dünyada çığır açmaya hazırlanıyor

Teknolojinin dur durak bilmez atılımları ve son dönemde gelişen altyapısı sayesinde öne çıkan hologram teknolojisi, hemen herkesin dünyasında çığır açmaya hazırlanıyor.

Michael Jackson’ın hologramının gerçeğinden farksız görüntüsüyle geçtiğimiz ay Bilboard Ödülleri’nde sahneye çıkması, hayranlarını şok ederken; 3 boyutlu görsel şovun sahiciliği, konseptin ve dansçıların uyumu hepimizden tam not almıştı. Sahnede Moonwalk yapan Jackson’ın 3D görüntüsü, tüm dünyanın gözünü ‘hologram’ teknolojisine dikti. Dijital canlandırma yöntemiyle, yıllar önce hayatını kaybetmiş bir sanatçının tekrar konser verebilmesinin ötesinde ne gibi çılgınlıklara erişilebileceği merak edilirken; karşımıza ucu bucağı olmayan, hayalgücünün sınırlarını zorlayan prodüksiyonlar çıktı. Hologram teknolojisi yeni çağı esir almaya kararlı görünüyor!

Tüm dünya için henüz bebeklik çağında olan bu projede, Türkiye çoktan diğer ülkelere fark atmış durumda. Dünyadaki efekt ve görsel teknolojilerin en yaratıcı patentlerini elinde tutan Musion Türkiye, Avrupa’nın 4. hologram stüdyosu. Şirketin yurt dışı ayağı, Michael Jackson, Frank Sinatra ve Tupac Shakur hologramlarının görsel sahne şovlarına imzasını atarken; Türkiye’de de Mercan Dede albümünün lansmanında 3 boyutlu bir gösteri izleyecilerin beğenisine sunuldu.

UÇSUZ BUCAKSIZ BİR DÜNYA

Markanın kurucu ortağı Volkan Dere’ye, bu teknolojinin ileride hayatımıza getireceği yenilikleri sorduğumuzda; hologram telefon kulübelerinden, aynı anda birden fazla üniversitede interaktif ders veren 3 boyutlu hocalara kadar uzanan uçsuz bucaksız bir dünyadan bahsediyor: “Hologram teknolojisi sayesinde çok kısa zamanda insanlar telefonlarından müzik dinlerken; yanlarında Sıla’nın, Tarkan ya da Kenan Doğulu’nun görüntüsünün dans ettiği günlere tanıklı edecekler. Hedefimiz, annelerin çocuklarına ‘Kaç gündür seni görmüyorum. Bir hologram telefon kulübesine girip beni arayamadın mı’ diyeceği teknolojik aşamaya gelmek”

HOLOGRAM GERÇEĞiYLE BiRE BiR AYNI

Holografi, lazer ışınlarına dayanılarak gerçekleştirilen, üç boyutlu görüntü işlemlerine deniyor. Hologram görüntüsü aslında çok yeni bir uygulama değil. 19. yüzyılda sirklerin geleneksel panayırlarında kullandıkları ‘Pepper’s Ghost’ illüzyon gösterisinden doğan bu görsel şov, 2000’li yılların başından itibaren, İngiltere kökenli olarak kullanılmaya başlanıyor.

İNANDIRICILIK ARTTIKÇA İLGİ ÇEKTİ

Dere’ye göre hologram teknolojisinde son dönemde patlama yaşanmasının nedenleri arasında; projeksiyon teknolojisinin gelişmesi yatıyor. “Hologramın görüntüsü, inandırıcılığı arttıkça ilgi çekmesi de kaçınılmaz oldu.

MARIAH CAREY’Yİ Mİ GÖRDÜM?

Burada önemli olan insanların kafasında ‘Az önce gerçekten Mariah Carey’yi mi gördüm acaba’ dedirtebilmek. Prodüksiyon hazırlamanın maliyeti değişince hologramın ulaşılabilirliği de arttı. Eskiden herhangi bir animasyonun en basit bir şekilde hazırlanması 8 saati bulurken günümüzde 8 dakikalık işlemlerle yapılabiliyor. Herkes bir gün sahnesiyle, perdesiyle bir hologram sahnesi oluşturabilecek.

AYNI ANDA HEM iTÜ’DE HEM URFA’DA

Hologram gibi yaratıcı ve dikkat çekici bir hamlenin sadece şov amaçlı kullanılması, elbette ihtimal dışı. Başka ne gibi alanlarda faaliyet sağlanabileceğini araştırdığımızda; eğitimden sağlığa, emlaktan sanayi sektörüne kadar uzanan geniş bir yelpazeyle karşılaşıyoruz. Dere, bu durumu hologram teknolojisinin güçlü adaptasyonuna bağlıyor.

JOBS’IN HOLOGRAMI

“3 boyutlu görüntünün ulaştığı bu nokta sayesinde İTÜ’deki bir öğretim görevlisi interaktif bir biçimde Şanlıurfa’daki öğrencilere ders verebilir, sorularını yanıtlayabilir. Aynı şekilde bir şirketin yönetim kurulu üyesi şehir dışında olsa da hologramik görüntüsüyle şirket toplantılarına katılabilir. Sipariş verirken, menünün gözünüzün önünde belirdiği, Zeki Müren’in size isminizle hitap edip, karşınızda şarkı söyleyebileceği, Steve Jobs’un teknoloji dersleri verebileceği çok geniş bir dünya bu!”

Bir cevap yazın

Hologram,