Hepatit C virüsü sadece cinsel yolla mı bulaşır?

Hepatit CCinsel yolla bulaşan Hepatit C virüsü taşıyan kadınların hastalığı bebeklerine geçirme olasılığı yüzde 6’dır. Hastalık genellikle halsizlik, baş ağrısı, bulantı ve kilo kaybı gibi belirtiler gösterir.

Hepatit C virüsü sadece cinsel yolla mı bulaşır? Başka hangi yollarla bulaşabilir ve insanı ne yönde etkiler?

Hepatit C virüsü, kan ve kan ürünleri ile geçebilmektedir. Ayrıca uyuşturucu kullananlarda iğnelerden bulaşması dolayısıyla oldukça yaygın görülür. Sağlık çalışanlarına yine iğne batması ve diğer tıp ekipmanı ile bulaşması söz konusudur. Hepatit C cinsel yolla bulaşır, bu olasılık son derece yüksektir. Hepatit C virüsü, anneden bebeğe doğum sırasında yüzde 6 oranında geçer. Hepatit C belirtileri hafif olarak algılanabilir ya da farkında olmadan geçirilebilir. Genel olarak küçük çocuklarda belirtisiz seyreder. Ancak daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde bazı belirtiler görülür:

  • Halsizlik ve kaslarda zayıflık hissi,
  • Baş ağrısı,
  • Karın ağrısı (ki bu ağrı karaciğer bölgesinin hemen üzerindeki bölge),
  • Bulantı,
  • Koyu renkte idrar (kola rengi),
  • Kilo kaybı,
  • Yağlı yiyeceklerden tiksinme,
  • Nadiren sarılık,
  • Eklem ağrıları, Kronik hepatit C’de siroz ve karaciğer kanseri oluşma riski artar.

Bulaşıcıdır

Merhaba hocam, ben yaklaşık 4 yıl önce yabancı bir kadınla oldum ve o günden beri hastalık kaptım mı kapmadım mı diye düşünüyorum. 3 yıllık da evliyim, eşime bir şey olmuş mudur? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Bu gibi yetersiz bilgilerle bir şey söyleme şansımız yok. Sizin böyle bir şüpheniz varsa mutlaka bir hastaneye başvurup gerekli kan ve idrar tahlillerinizi yaptırmanız gerekiyor. Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar uzun süre sessiz ve bulgu vermeden seyredebilir. Ancak bu süre içerisinde bulaştırıcı özelliği vardır.

Ağrı isteksizlik yapar…

38 yaşındayım. İltihap nedeniyle tedavi gördüm. Bu hastalıktan beri cinsel isteğimde bir azalma ve ıslanmama sorunu yaşıyorum. Adetlerim devam ediyor. Bu şikayetlerim menopoza yaklaştığım için mi oluyor?

Vajinada oluşan iltihabi hastalıklarda jinekolojik muayene, simir testi ve bazen vajinal kültür gerekir. Bu iltihabi durum ve menopozun cinsel istekle ilgisi yoktur. İltihabi durumda ilişki sırasında oluşan ağrıya bağlı biraz cinsel isteksizlik olabilir ancak geçici bir durumdur. Menopoz döneminde de östrojen azlığına bağlı ıslanmada azalma olabilir, uygun tedavilerle düzelen bir durumdur, ancak menopoz fizyolojik olarak cinsel isteksizliğe neden olmaz.

Bir cevap yazın

Hepatit C, Hepatit C virüsü, sağlık,