Hangi yöne gideceğinizi söyleyen akıllı ayakkabı Lechal ile tanışın

Giyilebilir teknoloji ürünleri hızla yayılırken kolumuza taktığımız saat, gözümüze taktığımız gözlüğümüzle gündelik ihtiyaçlarımızı karşılayabildiğimiz zamanlar yaşıyoruz. Bu alanda yaratıcı ürünler çıkmaya devam ederken bu teknolojinin bir üst versiyonu ile sizi tanıştırmak istiyoruz: Hangi yöne gideceğinizi size titreşimlerle bildiren akıllı ayakkabı Lechal.

Diyelim ki yürüyerek bir yere gidiyorsunuz ancak gözünüz akıllı telefonunuzda, o sırada patronunuzdan gelen e-posta yağmuruna cevap yazmakla uğraşıyorsunuz ya da arkadaşınıza gecikeceğinizi bildiren mesajlar gönderiyorsunuz. Artık gözünüzü yola çevirmeden gideceğiniz noktaya varabilirsiniz. Nasıl mı? Google Maps’ten rota bilgisini çeken ayakkabınız sayesinde.

Ducere Technologies’in geliştirdiği akıllı ayakkabı Lechal, bluetooth aracılığıyla bağlandığı bir uygulama ile Google Maps’ten gideceğiniz yolun rotasını çekiyor. Sonrasında ayakkabılarınız titreyerek hangi yöne dönmeniz gerektiğini haber veriyor. Sağ ayağınız titriyorsa sağa, sol ayağınız titriyorsa sola dönüyorsunuz.

akıllı ayakkabı Lechal

Aslen görme problemi olan insanların daha kolay hareket edebilmesi için geliştirilen Lethal her şeyimizi otomatik olarak yapmaya alıştığımız bugünlerde daha geniş bir piyasaya da hitap ediyor; az önce örnek verdiğimiz gibi mesela yürürken telefonuyla uğraşmayı sevenler için bir kurtarıcıya dönüşüyor.

Ayrıca bu yeni nesil giyilebilir teknoloji ürünü sadece navigasyon özelliğiyle de göz doldurmuyor. Hedeflerinizi belirlemenizi sağlayarak yürürken ya da koşarken ne kadar kalori yaktığınızı da hesaplıyor; telefonunuzu bir yerde unuttuğunuzda size haber veriyor; yeni bir yeri ziyaret ettiğinizde görmeniz gereken yerler hakkında öneriler sunuyor.

Tanıdık olmayan bir çevrede “sadece ayakkabılarınızın titreşimini dinleyerek ayaklarınızın götürdüğü yere” gitmenizi sağlayan Lethal ile kaybolma korkunuz da yerle bir oluyor. Şu anda 135 dolarlık ön sipariş fiyatıyla alıcı arayan ve kelimenin tam anlamıyla geleceğin “giyilebilir teknolojisi” olan akıllı ayakkabı Lethal’ın sevkiyatına ise Eylül ayı itibariyle başlanacak.

Bir cevap yazın

akıllı ayakkabı, Lechal, Teknoloji,