Hangi video platformunu kullanmalı?

Hangi video platformunu kullanmalı? YouTube? Vimeo?

YouTube ve Vimeo hiçbir zaman birbirine eş, belki de alternatif demek daha doğru platformlar olmadı. Pazarlamacılar için ‘Üretilen video içeriklerin hangi mecrada yer alması daha iyi olur?’ sorusu çoğu zaman cevapsız kalmış olabilir.

vimeo youtube

Algıda ve gerçekte Vimeo’da yer alan içeriklerin daha kaliteli olduğunu söylemek mümkün. YouTube’a dakikada 100 saatten fazla içerik yüklenirken Vimeo’nun 25 milyon üyesinin buna yaklaşması mümkün görünmüyor. Haliyle YouTube’da kaliteli içerik kontrolü sağlamak oldukça zor.

YouTube kullanıcılarının yüklenen video sayısı bakımından Vimeo kullanıcılarına göre daha üretken olduğunu söylemek mümkün. Ancak bu içerik kalitesinin aynı oranda yüksek olduğunu kesinlikle göstermiyor. Örneğin YouTube’da ‘kedi’ araması yaptığınızda karşınıza 32 milyon video çıkıyor. Aynı arama Vimeo’da 1047 sonuç getiriyor.

YouTube’un başarısının temeli şüphesiz ki ziyaret sayısı. Ancak bu, pazarlama tarafından bakıldığında, iletmek istediğiniz mesajın dakikada yüklenen saatlerce uzunluktaki videolar arasında kaybolmasına neden olabilir. Burada içerik üretcisinin büyüklüğü de önemli. Eğer büyük bir oyuncu değilseniz YouTube’da kaybolma riskiniz daha büyük. Ancak örneğin catering sektöründe küçük bir işletme iseniz, yemek üretimi ile ilgili bir video yayınlamak istediğinizde Vimeo’da görünür olmanız YouTube’a nazaran daha kolay olabilir.

Ayrıca Vimeo’nun pro sürümü kullanılarak listemelerde öncelik elde etmeniz ve görünür olmanız çok daha kolay hale geliyor. Bu özelliği ile YouTube’la karşılaştırıldığında Vimeo’da rekabetin çok daha düşük olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca Vimeo’da daha özelleşmiş profiller ve videolarınız üzerinde daha fazla kontrol sağlayabilirsiniz. YouTube’un ezici trafiğine rağmen video içerik pazarı büyüdükçe, Vimeo gibi alternatifler küçük ve orta ölçekli işletmeler için daha iyi bir başlangıç olabilir.

Bir cevap yazın

video, Vimeo, youtube,