Hackerler Çin’in yasak duvarını deldi

Hackerlar yöntemini buldu, Çin’in internet sansürünü aşmayı başardı..

Bir grup Alman hackerın geliştirdiği yazılım aracı, Olimpiyat oyunları sırasında Çin’de olacak gazeteciler ve yetkililer için büyük kolaylık sağlıyor. Kullanıcılar bu yazılım sayesinde Çin hükümetinin internet ortamına koyduğu yasaklamaları rahatlıkla aşabiliyor.

Kaos Bilgisayar Kulübü (CCC) olarak bilinen ve Almanya’da yasal olan bir hacker kuruluşu, geliştirdikleri yazılımın yüklü olduğu ve “özgürlük kartı” (Freedom Stick) dedikleri bu harici bellekle internete sansürsüz erişimi sağladılar.

Yazılım, internete bağlanan kullanıcının adresini ve kodunu bir dizi köprü kullanarak farklı yerlere bağlayabiliyor ve bu arada bulunduğu yeri gizleyebiliyor.

Çin hükümetinin bilinen güvenlik sistemi olan “Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı” (Great Firewall of Chine) isimli sansür programı ülkede yasaklı olan bazı uluslararası haber sitelerine ve ülkede dışlanan bazı dini toplulukların sayfalarına erişimi engellemişti. Olimpiyatlar bu durumu yeniden gündeme getirdi ve Çin hükümeti yabancı gazetecilere, Batılı web sitelerine girebilmek için sınırlı bir izin vereceğini açıklamıştı.

Fakat bu izne rağmen, bazı ‘hassas’ kelimeleri kullanarak arama yapan gazeteciler pek çok siteye erişim imkanı bulamıyorlar.

CCC’nin üyelerinden Björn Pahls, Çin’deki sansür anlayışının bütün teknolojik altyapısı Batı tarafından desteklenen bir ülkenin egemenlik hastalığından kaynaklandığını belirtti. Ayrıca, CCC’nin amacının bütün sansür uygulamalarını kıracak şekilde teknoloji üretebilmek olduğunu söyledi.

Uzmanlar yine de bu yöntemin kusursuz olmadığını ve Çin hükümetinin bu yazılımın bağlantı kurduğu adresleri bularak bloklamasının da bir ihtimal olduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

çin, Hackerler, internet sansürü,