Hackerlar çıtayı yükseltti

Hackerlar artık yazılımları hacklemekle uğraşmıyorlar. Onların yeni gözdeleri mikroişlemciler!

Hackerlar

Yazılımları hacklemek artık çocuk oyuncağı ve hiç yazılımla ilgili bilgisi olmayanlar bile bir yazılımı artık günümüzde rahatlıkla hackleyebiliyor. Ancak gerçek hackerlar artık yazılımları hacklemekle uğraşmıyorlar. Onların yeni bir hedefi var: Mikroişlemciler!

Illinois Üniversitesi’ndeki bilim adamlarına göre yakın gelecekte bir yazılımı hacklemek artık çok önemli bir olay sayılmayacak. Çünkü onlara göre hackerların hedef tahtasında artık mikroişlemciler var.

Yapılan yeni araştırmalar da gösteriyor ki bilgisayarları arka kapılara karşı çaresiz bırakmak için çipleri değiştirmek artık mümkün ve bunun anlaşılması şu an için imkan dahilinde değil.

Konunun ciddiyetinin daha net anlaşılması için, araştırmacılar San Francisco’da Usenix Workshop isimli bir güvenlik konferansında böylesi bir saldırının bir demo’sunu hazırladı.

Bu demo, Linux işletim sisteminin altında çalışan bir işlemcinin, nasıl tamamen hackerlara karşı çaresiz bırakıldığını göstermesi bakımından da oldukça önemliydi. Bu demo ile, zararlı firmware yüklenmiş çipe, saldırganların bilgisayarlara sızmasına olanak tanıyan komutların çipe girilmesinin ardından, bir işlemcinin hackerlara karşı nasıl biçare kaldığı ortaya çıktı.

Illinois Üniversitesi’ndeki bilim adamlarının başında yer alan Samuel King, bu durum için “bu gerçekten mükemmel şekilde hazırlanmış bir arka kapıya benziyor.” ifadesini kullandı.

Ona göre çipi hacklemek işin kolay kısmı. King’e göre, onun takımı, demo’da yer alan çipin bir milyon logic kapısından sadece 1341’iyle oynayabilmiş. Yani aslında sistemi hacklemek için tüm yapılması gereken şey ise işlemciye özel bir network paketi göndermek.

Bu durum daha şimdiden Amerikan Savunma Departmanı‘nı bir paranoyanın içine sokacak gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

hack, Linux, mikroişlemciler,