Gürcistan-Rusya savaşı sanal dünyada

Gürcistan ile Rusya arasındaki çatışmalar dünya gündeminin merkezine otururken, savaşın sanal dünyadaki ilk yansımaları da görülmeye başladı.

İki Estonyalı bilgisayar uzmanı Gürcistan’ın bilgisayar ağlarını koruma altına almak ve saldırılara karşı çıkmak üzere ülkeye geldi. Polonya Cumhurbaşkanlığı sitesinde de bölgedeki çatışmalarla ilgili son gelişmeleri bildiren bir bölüm eklendiği dikkat çekti. Rus hacker’lar daha önce Gürcistan, Estonya ve Litvanya’nın bilgisayar sistemlerine saldırarak, aralarında bazı resmi ve devlet kurumlarının web sitelerinin de bulunduğu bir çok siteyi çökertmişti. Estonya’nın resmi görevli olarak gönderdiği iki bilgisayar uzmanı Gürcistan’a gelmeden önce Ermenistan’ın başkenti Erivan’da gerekli izinlerin çıkarılması için bekletildi.

Estonya ile Gürcistan arasında sanal dünyadaki sıcak ilişkiler, Gürcistan’ın Dışişleri Bakanlığı sitesinin Estonya’daki bilgisayarlardan yayın yapmasından ileri geliyor. Sitenin ne şekilde ve hangi sunucularda bulunduğu konusunda ise hiçbir bilgi verilmedi. Gürcistan Cumhurbaşkanlığı sitesi de geçtiğimiz Temmuz ayında bir bot-net saldırısına maruz kalmış ve bir süreliğine devre dışı bırakılmıştı. Sitenin çökmesine sebep olan “MachBot” tabanlı bot-net saldırısının Ruslar tarafından sıkça kullanıldığı zararlı internet aktivitelerini izleyen Shadowserver Foundation tarafından belirtiliyor.

Gürcistan’ın uğradığı siber saldırılar bununla da sınırlı kalmıyor. Rusya ile çatışmaların başlamasından çok kısa bir süre sonra Gürcistan Meclisi’nin internet sitesine saldıran hacker’lar siteye Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile Hitler’i bir arada gösteren resimler koymuştu. Site saldırıdan kurtarıldıktan sonra Atlanta’daki sunuculara taşındı. Bölgeden haber veren Gürcistan kaynaklı sitelerin de yoğun bir biçimde DoS saldırılarına maruz kaldığı ifade ediliyor.

Yorumlar “Gürcistan-Rusya savaşı sanal dünyada”

  • çiğdem:

    ben gürcistanın hiç bir zaman bölünmesini istemem ve ne gerekiyorsa onuda yapacağım. ünlü bir mimaristim ne kadar yıkık ev varsa hepsinin projesini alıp yenileteceğim bi kişi sayesinde ,türkiyeye gürcistandan gelen halk oyun grubu alzor sayesinde olacaktır . hiçbir gürci çocuğuna kıyamam

Bir cevap yazın

Gürcistan, Rusya, savaş,