Gülme başına ücretlendirme!

Seyircisi azalan komedi kulübünden ilginç çözüm: Gülme başına ücretlendirme.

Gülme başına ücretlendirme

Mobil uygulamalarla tüketicilerin aşina olduğu uygulama içi satın alma konseptini Barselona’da komedi kulübü kendine uyarladı. Biletleri ücretsiz yapan komedi kulübü seyircileri gülmeleri başına ücretlendiriyor.

Komedi şovunda bile paranızın hakkını vermesiyle dikkat çeken uygulama İspanya’da hükümetinin arttığı vergilerle azalan seyirciye önlem olan geliştirilen bir kampanya. The Cyranos McCann‘in ajansı olduğu kampanyada koltukların arkasına tabletlerde yer alan uygulamayla seyircinin ne kadar güldüğü takip ediliyor.

Tek gülme 0,30 euro olarak ücretlendirilirken 80’in üzerindeki gülmeden ücret alınmıyor, yani bir seyirci en fazla 24 euro ücret ediyor. Çok gülenlerin daha fazla ödememek adına şovdan erken ayrılmasına gerek yok :)

Seyircinin ilgisini artırmayı başlayan kampanya ile ilgili BBC diğer tiyatroların aynı modele geçmeye başladığını paylaşıyor. Bazı tiyatrolarınsa koltuklara tablet yerleştirme maliyetinden dolayı projeye dahil olmadığı paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

Türkiye’de gülme başına ücretlendirmeye geçilir mi bilinmez ama komedi şovu denilince ülkemizde akla gelen ilk isimlerden biri Cem Yılmaz.

Bir cevap yazın

komedi, komedi kulübü,