Google ve kankaları “beyaz boşluk”u istiyor

Google ve kankaları, televizyon yayınlarının kullanmadığı sinyal aralığı “beyaz boşluk”‘u, kablosuz internet için erişimi istiyor. Peki alırlarsa ne olacak?

İnternet erişiminin şu an kullanılan altyapı ve yöntemlerle daha fazla hızlanamayacağı gibi bir derdi olan bilişim kurum ve kuruluşlarının oluşturduğu Wireless Innovation Alliance’ın (Kablosuz Yenilik Birliği), bu aralar yeni bir meşgalesi var. Google, Dell, HP, Microsoft, Motorola gibi devasa isimlerin destek verdiği oluşum, radyo dalgalarını istiyor.

ABD’nin dijital karasal yayınıyla geçmesiyle kullanıcısı azalan UHF, VHF gibi yayın frekanslarının üçte birinin oluşum, “beyaz boşluk” adı verilen bu radyo dalgalarının kablosuz internet erişimi için kullanılabileceğini söylüyor. Sözcülere göre, internet erişimi şu anda bir “darboğaz”a sıkışmış durumda ve çıkmasının tek yolu bu teknolojinin hayata geçirilmesi.

Ancak WIA, bu görüşü Amerika’nın Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) kabul ettirmekte zorlanacak gibi görünüyor. Çünkü teknolojiyi kullanacak olan ekipman, laboratuvar deneylerinde bile doğru düzgün çalışmıyor. Televizyon camiası da bu fikre kesinlikle karşı, çünkü televizyon yayın dalgalarından internet erişiminin, televizyon yayınını bozacağını ve kablosuz mikrofonlarda parazit yaratacağını savunuyorlar. Üstelik, onların kanıtlama deneyleri başarılı olmuş: “Beyaz boşluk” internet erişimi gerçekten televizyon yayınını ve kablosuz mikrofonları bozuyor. Bu kesimden gelen baskıdan dolayı FCC, teknolojinin kullanımına onay verilecek ya da verilmeyecek olan kurul toplantısını hep ileri atıyor.

Google ve saz arkadaşları, toplantıdan önce FCC’ye sunulacak olan bir e-dilekçe kampanyası (Free The Airwaves) ile muratlarına ermeye çalışıyor. Görelim bakalım devran nasıl dönecek.

Bir cevap yazın

Google,