Google Uzmanı Olun

Google, yeni çalışmalarını kullanıcılarla paylaşıyor. Arama motorunda istediklerinizi bulmak için çok daha farklı seçenekler ve kısa yollarınız var. Açıklıyoruz. Google Experimental Labs adı verilen uygulama sayfasında, arama motorunda yapılacak olan yenilikler, meraklı kullanıcılara daha önceden sunuluyor ve deneyimleri hakkında görüşler alınıyor. Bu değişiklikler, günde belki de onlarca kez girdiğimiz arama motorunun ileride nasıl bir şeye benzeyeceği konusunda bize ipucu verecektir. Şimdi, Google’ın kullanıcılar üzerinde neleri test ettiğine bakalım.

Google Experimental Labs

Google Zaman Çizelgesi (Timeline)

Bir şirket, kişi veya yer ile ilgili aramalarda zamanlara göre sonuçlar alabileceksiniz. Mesela İstanbul diye arattığınız zaman çıkan Timeline‘da (zaman çizelgesi), sadece seçtiğiniz tarih aralığına ait bilgilerin görülmesini istiyorsanız tek yapmanız gereken şey Timeline’da istediğiniz zamana tıklamak.

Denemek için buraya tıklayın.

Google’ın Tavsiyeleri: Keyword Suggestions

Firefox kullananlar bilirler. Tarayıcı üzerinden bir arama gerçekleştirdiğiniz zaman siz arayacağınız kelimeyi yazmayı bitirmeden, hemen altta size bazı kelime tavsiyeleri gösterilir ve siz de bu listeden bir seçeneğe tıklayarak hem yazım yanlışını önlemiş olursunuz hem de en popüler aramalar içerisinden kolayca istediğiniz sonuca ulaşabiliyorsunuz.

Google, bu uygulamayı şimdi de tarayıcıdan bağımsız gerçekleştiriyor.

Denemek için buraya tıklayın.

Google Kısayolları

Google‘da yaptığınız aramalardan sonra, sonuçlar içerisinde dolaşırken fare yerine klavye kullanmak ister misiniz? Mesela sonuçlar arasında dolaşırken

J: Arama listesinde bir sonraki sonuca götürür.
K: Arama listesinde bir önceki sonuca götürür.
O: Üzerinde olunan sonucu yeni sayfada açar.
: “O” tuşu ile aynı işlevi görür.
/: İmleci arama satırına götürür.
: İmleci, arama satırından sonuçlara götürür.

Denemek için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

arama motoru, Google Kısayolları, seo,