Google uçarken, MSN dibe vurdu

Hitwise’ın Temmuz 2008 ayını baz alan araştırmasına göre Google arama pazarındaki payını artırırken, MSN’in payı neredeyse yarı yarıya azaldı.

Web trafik ölçüm ve analiz şirketi Hitwise’ın yayınladığı son raporlara göre Google ABD’deki arama pazarını ezici bir üstünlükle domine ederken, MSN’in bir buçuk yıl içinde müthiş bir pazar payı kaybı yaşadığı da görülüyor. Temmuz ayını kapsayan araştırma sonuçlarına göre Google’ın arama pazarındaki payı yüzde 70.77’ye yükseldi.

Google’ın geçen yılın aynı döneminde sahip olduğu pay ise 64.35 idi. Google’ın bu performansı göstermesi beklenenden farklı bir durum değil. Ancak MSN’in arama pastasındaki payının geçen bir buçuk yıl içinde neredeyse yarıya düşmesi Redmond merkezli yazılım devi için hiç de iyi bir haber değil. 2007 yılının ilk ayında yüzde 10.35’lik bir pay yakalayan Microsoft’un geçen yılın aynı ayında ise yüzde 8.79’luk bir payı vardı. Temmuz 2008 dönemi için MSN’in payı ise yüzde 5.36’ya geriledi. Analistlere göre Microsoft’un payının bu denli gerilemesinin arkasında yatan sebeplerden birisi Microsoft’un Yahoo için gösterdiği ısrarlı tavırdı.

Şubat ayında Microsoft’un Yahoo’ya 44.6 milyar dolar teklif etmesinden sonra arama pastasındaki payının sürekli düşüş göstermesi de bu değerlendirmeleri doğrular cinsten. Öte yandan Yahoo’nun payının da aynı dönem içinde yüzde 22.13’ten yüzde 18.65’e gerilediği dikkat çekiyor. Google’ın hışmından kurtularak az da olsa artış kaydeden tek arama motoru ise Ask.com. Sitenin yıllık bazda arama payı yüzde 3.21’den yüzde 3.53’e yükselmiş.

Bir cevap yazın

Google, MSN, Yahoo,