Google, Siyasetin Oyuncağı mı?

Son zamanlarda oldukça gergin devam eden siyaset gündemine de giren Google, Türkiye’de en çok aranan kelimeleri bir kez daha yayınlamadı. Yine mi sansür?

Bir Google şirketi olan YouTube, Türkiye’de aylardır kapalı. Bu erişim engelleme operasyonunun arkasında ise politika var. Bu, devlet kurumları tarafından da açıkça söylenen bir hadise. YouTube’un kapatılmasının hemen ertesinde, siyasi parti kapatma davasındaki delil toplama yöntemlerine dahil olarak yeniden gündeme gelen Google, attığı her adım için kılı kırk yarıyor. Ticari durumunu gözetmek için herkesle iyi geçinmek zorunda olan şirket, “İlgili veya ilgisiz günlerde ülkemize özel logolar yayınlamanın yanı sıra, otoritelerin özel isteklerini de yerine getirerek kendisini şirin mi göstermeye çalışıyor?” diye akıllarda soru işareti bırakıyor.

Son Sansür Aranan Kelimelerde

Her ay yayınlanan, ülkelere göre listelenmiş en çok aranan kelimeler sayfasında diğer ülkelerin tamamı yer alırken, Türkiye bu listeden çıkartılmış durumda.

İnternet kullanıcıları, bu listeye giren kelimelerin, tartışılmaya devam eden gündemle ilgili olmasından dolayı Google’ın, bu sonuçlardan rahatsızlık duyacak otoriteler tarafından hedef alınmasından tedirgin olduğu için listeyi yayınlamadığı görüşünü savunuyor.

Bir cevap yazın

en çok aranan kelimeler, Google, sansür,