Google Maps’den evinizi silmek çok kolay

Google Maps‘de evinizi, yaşadığınız mahalleyi internet bağlantısı olan herkesin görmesinden rahatsız mısınız? O zaman size bir haberimiz var: Google Maps‘den yaşadığınız evi sildirmeniz sandığınızdan çok daha kolay.

Google Maps’in hayatımıza birçok kolaylık getirdiği kesin. İster evden bilgisayarımızdan, ister sokakta adres ararkan mobil cihazlarımızdan Google Maps sayesinde gitmek istediğimiz yeri kolaylıkla bulabiliyor; bakkala, esnafa adres sormaktan kurtuluyoruz. Ancak bu harita servislerinin avantajları olduğu gibi bazı kişileri rahatsız edebilecek bir dezavantajı da var. İnternet bağlantısı olan herkese bu verilerin açık olması; yani hemen herkesin istediği kişinin yaşadığı yeri birkaç tıkla tespit edebilmesi.

Google Maps’in bu şeffaflığı eğer sizi rahatsız ediyor ve diğerlerinin yaşadığınız evi görmesini istemiyorsanız evinizi internet üzerinden silmenizin bir yolu var. Hem de sanıldığı gibi Google ile uzun yazışmalar yapmak, formlar doldurmak zorunda değilsiniz.

Bunun için ilk yapmanız gereken Google Maps’i açarak ev adresinizi, yani silinmesi, buzlanmasını istediğiniz yerin adresini girmek. Sonrasında sokak görünümüne geçerek sağ taraftaki adamı buzlanmasını istediğiniz noktaya çekmeniz gerekiyor.

O noktayı tespit ettikten sonra ise sağ alt köşedeki “Report a problem” (Sorun bildir) tuşuna basmanız ve çıkan sayfada hangi görselin blurlanmasını istediğiniz belirtmeniz yeterli. Bu aşamadan sonra Google Maps’de evinizi görüntülemek isteyenler şöyle bir görüntüyle karşılaşacaklar:

google maps blurring 1

google maps blurring 2

Sanılabileceği aksine bu Google Maps’deki bir güvenlik açığı değil. Google, sokak görüntüsü servisinde insanların özel hayatını ilgilendiren görüntüleri barındırmalarına rağmen kişilerin istediği takdirde bunları genel görüntülemeye kapama hakkına sahip olduklarını; bu sebeple uygunsuz ve hassas görsellerin kaldırılması için herkesin kolayca ulaşabileceği araçlar sunduklarını söylüyor.

Bir cevap yazın

Google, Google Maps,