Google, ‘Kişisel Gizlilik’ Konusunda İkiyüzlülük Mü Yapıyor?

Google’ın, Amerikalı bir politikacının, ‘Street View’ harita programı çerçevesinde dile getirdiği endişelerine cevap vermek amacıyla yaptığı açıklamada ‘kişisel gizlilik’ konusunu oldukça ciddiye aldığını ifade etmesi yeterli bulunmadı.

Daha adil ve ahlaki bir toplum düzeni için devletin küçültülmesi gerektiğini savunan National Legal and Policy Center (NLPC), Google’ın, ‘kişisel gizlilik’ konusundaki ikiyüzlülüğünün inanılmaz boyutlara ulaştığını açıkladı. “Belki de Google’ın dünyasında böyle bir kavram hiç yoktur” diyen NLPC Başkanı Ken Boehm, mahremiyetin, parça parça bireylerin hayatlarından Google gibi şirketler aracılığıyla bir şekilde alınıp götürüldüğünü söyledi.

Google’ın, ABD’de başlattığı ve Avrupa’da da tedirginlikle karşılanan ‘Street View’ programıyla kullanıcılar büyük şehirlerin ana caddelerini gerçek fotoğraflarıyla görebiliyorlar. Pennsylvania eyaletinde oturan bir çift, evlerinin fotoğrafını programdan çıkartmak için geçtiğimiz haftalarda Google’ı mahkemeye vermişti.

Aaron ve Christine Boring çiftinin ifadelerine göre, mahalle sakinlerine danışılmadan gelişigüzel yapılan çekimler çiftin psikolojisini bozdu. Çift, Google aleyhine 25 bin dolar maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Google’ın; “Günümüz teknolojisinin sağladığı imkanlarla bugün ıssız bir çölün ortasında bile ‘kişisel gizliliği’ sağlamak pek mümkün görülmüyor” şeklinde bir savunmada bulunması dikkati çekti.

Araştırmacı gazetecilik yapan Smoking Gun tarafından web ortamına konulan mahkeme tutanaklarına göre, Google, yaptığı savunmada çiftin, kendilerinden fotoğrafların yayından kaldırılmasını talep etmek yerine tazminat davası açmış olmalarına atıfta bulundu.

3 ay önce meydana gelen ve kamuoyuna yeni yansıyan olayın hemen ardından Google’ın, çifte ait ev ve yüzme havuzunu gösteren fotoğrafı yayından kaldırdığı öğrenildi.

Google’ın, dava dolayısıyla yapmış olduğu açıklamaların yanlış anlaşıldığına dikkati çeken şirket sözcüsü, Google’ın tüm ürünlerinin ‘kişisel gizliliğin korunmasını’ gözettiğine işaret ederek bireylerin kişisel gizlilik taleplerini anlayışla karşıladıklarını söyledi.

NLPC Başkanı Ken Boehm, Google’ın sunduğu ‘Street View’ programıyla fotoğraflarda yer alan karelerden kimin nerede oturduğunun, hangi otomobili kullandığının, hangi güvenlik şirketinin koruması altında olduğunun kolaylıkla bulunabileceğine işaret ederek tüm Amerikalıların aynı derecede korunmadan yoksun olabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

Google, Kişisel Gizlilik, Street View,