Google Kendi SEM Ajansını mı Kuruyor?

AdWords ve Adsense gibi hizmetleriyle web site sahiplerine hizmet veren Google yakında kendi arama motoru reklamcılığı (SEM) ajansını kurabilir. Reklam zengini Google, aracı ajansları aradan çıkararak kendi reklam ajansıyla sektörün tek lideri olmak istiyor.

Search Engine Land‘in öne sürdüğüne göre Google, yakın zamanda satın aldığı ve stratejik ortaklığa gittiği girişimlerle bu yeni atılımının temellerini attı bile. Invite ile birlikte display medya ajans sektörüne giren Google, Wildfire ile birlikte sosyal medya ajansı ve Channel Intelligence ile ürün listeleme reklam sektörüne adım atmış oldu. AdWords ajanslarıyla yatırım ve işbirliği olan Google’ın bu sebeple doğrudan arama motoru reklamcılığı ajansını kurması çok uzak bir ihtimal değil.

Kendi ajansıyla doğrudan müşterilere hizmet verecek olan Google’ın üçüncü parti ajansları aradan kolaylıkla çıkarabilecek. Zira kullanıcıların arama alışkanlıkları hakkında devasa bir veri havuzu bulunan Google, mühendisleri ile bu işin altından çok kolayca kalkabilir. Veritabanını ve üstün mühendislik gücünü kullanan Google’ın diğer ajansları eleyerek müşterilerin ilk tercihi olması oldukça mümkün.

Google Ajans

Habere göre küçük işletmeler ayda 5 bin ile 10 bin dolar arası Adwords’e yatırım yapıyorlar. Ancak bu küçük müşteriler ajanslardan yeterince ilgiyi göremiyor. Zira ajansların gözü hep büyük müşterilerde. Bu yüzden Google, bu küçük müşteriler için daha faydalı bir çözüm yolu olabilir. Zaten Google, geçen sene Revana ile işbirliğine giderek bu müşterilere ajans danışmanlığı hizmeti vermeye başlamıştı. Bu yüzden Google, bu alana çok da yabancı değil.

Google’ın gücü, elinde bulundurduğu eşsiz veritabanı, iş ortakları ve deneyimli çalışanlarını kullanarak kendi arama motoru reklamcılığı ajansını kurması tüm bu bilgiler ışığında çok olası gözüküyor. Böylelikle müşterilere Adwords, Adsense ve SEO gibi alanlarda doğrudan hizmet verecek olan Google, aracı özel ajansların da uzun vadede sonunu getirebilir.

Bir cevap yazın

Google, SEM, seo,