Google’a kapatabilmek için komplo mu kuruldu?

Geçtiğimiz hafta sonu, gazetelerde önemli bir haber yer aldı ve hemen internet camiasından büyük tepkilere neden oldu. Haberin başlığı “Google için kapatma talebi”ydi.

Google’a Erişim Engelleme Komplosu mu Kuruldu?

Önce not olarak belirtelim; biz “kapatma” kelimesi yerine “erişim engelleme” kullanmayı tercih ediyoruz. Çünkü bu işlem aslında bazen site kapatma da olabiliyor ama Google için ancak “erişime engelleme” hareketidir.

Devam edelim, Google için erişim engelleme şikayeti aslında ilk kez yapılmıyor. Bundan 6 ay kadar önce, erişim engellemelerin tartışıldığı bir panelde, TİB yetkilileri bu konudan bahsettiler.

O zaman haber yapmadığımız (çünkü bir konuşma şeklindeydi) konu için detayları şu şekilde iletelim; 2008 yılında, 2 ya da 3 kez –ki bunlardan biri kişisel hakaret, diğer 1 ya da 2’si yine Atatürk’e hakaret, şikayetleri—- vatandaşlarca savcılıklara yapılan şikayetler nedeniyle Google için erişim engelleme kararı verildi. Ancak bu kararlar, TİB’in mahkemelere verdiği “Google aynı zamanda bir iş platformudur. Bu platformun engellenmesi, mail başta olmak üzere pek çok fonksiyonun kullanımını engelleyecek ve ticari zarara yol açacak” benzeri bir yorum nedeniyle uygulamaya hiç konulmadı. Olay bu haliyle de hiç bir yerde haber olmadı.

Site Google’dan Bulunamıyor

Peki şimdi ne oldu, da henüz sonuca bile ulaşmamış bir engelleme şikayeti, hem de yeni açılmış bir site için, hemen hızla yayıldı.

Bunu sormamızın nedeni, belirtilen sitenin internette aranması durumunda bulunamıyor oluşu. Yani bugün haberlerin 4 ya da 5.ci günü olmasına karşın, site hala Google tarafından cache’lenmiş değil.

Çünkü sitenin çok yeni açılmış olduğu not ediliyor. Ayrıca da, Google‘da cache oluşturacak boyutta ziyaretçi oluşmamış.

Google’un cache’ine aldığı siteler ya da sayfalar, bol ziyaretçisi olan sayfalardır. Bu yolla arama yapıldığında, kullanıcının ilgili siteye erişimi hızlandırılır.

Ama bu site henüz cachelenmiş gözükmüyor.

Zaten site’nin, blog gibi, kolayca yayılabilir, bulunabilir bir yapı yerine Google.com/Sites altına açılması da ayrıca ilginç. Sites, yayılması, tanıtılması, bulunması daha zor bir yapı.

O zaman savcılığa başvuru yapan şikayetçi, siteyi nerden buldu da, şikayet etti.

Atatürkçü Düşünce Derneği işte bu “Kemalizmin karın ağrısı” adıyla sunulan site için, Atatürk’e ağır hakaretler içeren ifadelerin yer aldığı gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu’na suç duyurusunda bulunmuş durumda.

Savcılığa verilen dilekçede, Söz konusu yayınların kimler tarafından siteye konulduğunun tespit edilemediği ancak sayfanın sonuna sitenin Google tarafından desteklendiği yazıldı. Bu nedenle de arama motoru yöneticilerinin cezalandırılması ve Google’ın Türkiye’de erişime engellenmesi istendi.

Bir Oyun Söz Konusu Olabilir mi?

Zaman zaman İnternet camiasında engellemelerin saçmalığını göstermek için, çarpıcı bir çalışma yapılabilir mi şeklinde tartışmalar yer alıyor. Yukardaki olaya da bakıldığında bazı noktalar bu tartışmaları hatırlatıyor. Bunları şöyle özetleyelim;

– Yayılması kolay olan Blog yerine özellikle Google altında olan Site(s) kullanılıyor.
– Site adeta “beni kapatın” diyecek ölçüde Atatürk’e aşırı hakaret içeriyor.
– Bugün haberlerin üzerinden 3-4 gün geçmiş olmasına rağmen, hala Google’da yer almadığı halde, site bir şekilde bulunuyor ve şikayet ediliyor. Adeta adı bilinerek bulunuyor.
– Daha engelleme kararı alınmamış ve olay henüz şikayet/soruşturma safhasında olmasına karşın, basında geniş bir yer buldu. Servis edilmiş havası var.

Gazetecilerin okuyucusu ilgisini çekmek istediğinde hazır bulundurdukları popülist konular vardır. Bunlar ajitasyona açık ve bu nedenle de okuyucusu bol konulardır. Mesela futbolda hakemlerin suçlanması, filanca mankenin-artistin ilişkisi, evlerini su basanlar, kredi kartları nedeniyle şöyle-böyle olaylar vsvs..

Erişim engellemeler de bu tür haberler arasında. İnternetin özgürlüğü herkesin üstünde özenle durduğu bir konu. Bu nedenle kolay ateş alan bir konu ve hele ki Google gibi, internetin temel taşlarından birisi konumundaki bir sitenin engellenmesi, kolay kolay kabullenebilecek bir durum değil. YouTube ile filan da kıyaslanamaz.

İşte bunlar bir araya getirildiğinde, Google’un son engelleme şikayetine dikkatli bakmak lazım diye düşünüyoruz.

Amaç : Ergenekon Belgelerinin Saklanması mı?

Bir de başka bir konuyu not edelim.

Bir günlük gazetenin dünkü sayfalarında, uzman olduğu belirtilen bir kişinin ağzından da “Amaç Ergenekon ile ilgili Google veritabanında yer alan milyonlarca Ergenekon haberine, bilgisine ulaşılmasını engellemek” gibi bir iddia da yer alıyor.

Yahoo, Hakia vs pek çok arama motorunun bulunduğu bir dünyada böyle bir iddiaya kargalar güler..

Kargalar güler diyoruz ama bir yandan da “yoksa komplo kurulan aslında ADD mi?” diye de düşünmeden edemiyoruz.

Son Durum Nedir?

Bu Google engelleme olayını takip ettik. Ankara Basın Savcılığı’nın olayla ilgili soruşturması devam ediyor. Henüz bir karar çıkmış değil. Google’a yakın kaynaklar, henüz Google’a resmi bir karar ya da sorunun da ulaşmadığı şeklinde bilgi veriyorlar.

Ancak erişim engelleme kararı çıkması durumunda, kararın alt alan adı şeklinde uygulanabileceği ya da Google’dan içeriğin kaldırılmasının istenebileceği bildiriliyor.

Bir cevap yazın

erişim engelleme, Google, sansür,