Google, çocuklar için özelleştirilmiş servisler üzerinde çalışıyor

Google VP’lerinden Pavni Diwanji’nin yaptığı açıklamaya göre Google, önümüzdeki yılın başından itibaren popüler servislerinin çocuklar için özelleştirilmiş versiyonlarını yayına almayı planlıyor.

Google çocuklar

Özellikle 12 yaş ve altı çocuklar için özelleştirilecek olan servislerin Google Search, YouTube ve Chrome olacağını belirten Diwanji, çocuklara özel bu versiyonların Google’ın çocuklara yönelik yaptığı genel bir çalışmanın bir parçası olduğunu belirtiyor. Google daha önce de Maker Camp projesi ile birlikte çocuklar için Doodle yarışması düzenlemişti.

Google’ın bu motivasyona sahip olmasındaki en büyük etkenin çocuk sahibi olan Google çalışanları olduğunu söyleyen Diwanji, kendisinin de iki çocuk annesi olduğunu belirtiyor. Google’ın bu hamlesinin, çocukların güvenliği ve interneti daha keyifli hale getirme çabasının yanında ABD’deki Federal Ticaret Komisyonu’nun çocukların internet gizliliği konusundaki katı tutumunun da etkisi olduğunu söylemek mümkün. USAToday’in haberine göre ABD’li 20 şirket, aileilerinin izni olmadan çocukların bilgilerini toplamaktan dolayı toplamda 450 bin dolar ceza ödemiş.

Her geçen gün çocukların internet kullanımı artıyorken Google’ın bu hamlesinin çok yerinde olduğunu söylemekte fayda var. Bugün çocuklar evde veya okulda bir şekilde istediği anda internet erişimine sahip olabiliyor. Google’ın popüler servislerini çocuklar için daha güvenli hale getirmesi oldukça sevindirici.

Bir cevap yazın

çocuklar, Google,