Google bir medya şirketine mi dönüyor?

Her yönüyle dikkat çeken Google, artık klasik bir arama motoru olmadığını gösteriyor.

Google’ın artık klasik bir arama motoru olmadığı açıkça ortada. Öyle ki herkes tarafından internet dünyasının kralı olduğu reddedilemiyor. Her gün getirdiği yenilikler ve iddialı servisler birçok kişinin dikkatini gün ve gün çekiyor. Tabii ki Google’ın en çok reklamını yaptığı konu internette yeralan başarılı siteleri büyük paralara satın alması. Son duyurduğu ansiklopedi servisi Knol’un Wikipedia’ya rakip olması da yine kullanıcıların ve çeşitli şirketlerin dikkatini büyük ölçüde çekti.

Google’ın her gün artan başarısı da bazı şirket ve kurumların kafasına yeni bir soru işareti ekledi. “Acaba Google bir medya şirketine mi dönüşüyor?” Bu sorunun ortaya çıkmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi kuşkusuz Google kazandığı para ve almış olduğu büyük reklam gelirleri.

Nereden baksanız Google’ın popüler servisleri reklam vererek de büyük para götürüyor. Konuya ilişkin olarak Google’ın YouTube’u satın alması da büyük ve göz ardı edilemeyecek bir gerçek. Bu durumu kaçırmayan eleştirmenlerse bu başarının arkasında ticari bir politika olduğunu düşünüyor. Ancak Google bir medya şirketi olduğunu inkar ederken diğer medya şirketleri de nedense Google’ın bu yükselişinden korkuyor.

Bir cevap yazın

arama motoru, Google, reklam,