Google’da ”Arananlar” sansürü?

Kısa süre önce yapılan haberde, ülkemizdeki internet kullanıcılarının Google’da en çok aradığı kelimelerden bahsediliyordu. Durum, gerçekten de öyle mi?

Google, Zeitgeist sayfasında ülke bazlı olarak aranma sayısı yükselen kelimeleri aylık olarak yayınlıyor. Listede çok sayıda ülke var. Bu ülkeler içerisinde Türkiye de mevcut. Ancak ne hikmettir ki, Türkiye için hazırlanan liste, epey zamandır güncellenmedi. Bu konu, gündeme geldiğinde Google Türkiye yetkilileri, konunun teknik bir aksaklıktan dolayı meydana geldiğini belirtti.

Değişen Bir Şey Olmadı

Ne hikmettir ki bu teknik hata, aylardır düzeltilmedi ve sansürün nedeni hakkında da bilgi verilmedi. Bu sessizliğin ardından gelen yorumlar arasında; porno ve yasal olmayan içeriklere yönlendiren anahtar kelimelerin listede üst sıralarda yer alması veya siyasetle ilgili olan ve tartışma yaratabilecek kelimelerin bu listede olduğu için yayınlanmadığı söylentileri de vardı.

Bir Liste Yayınlandı

Oysa bugün, haber ajanslarına geçilen metinde, ülkemizde popülerliği yükselen anahtar kelimeleri Google Türkiye ofisinin kendisi tarafından paylaşıldı. Bu listeye göre Türkiye’de en popüler 10 arama ”facebook’‘, ”oyun”, ”mynet”, ”youtube”, ”oyunlar”, ”msn”, ”indir”, ”tv”, ”hürriyet” ve ”haber” olarak sıralandı. En hızlı yükselen aramalar, ”hi5”, ”facebook”, ”key”, ”netlog”, ”sahibinden”, ”dizi”, ”kurtlar vadisi”, ”kpss”, ”oyunlar 1” ve ”vatan” oldu.

Sansür mü Var?

Bu bilgilerin, halen Zeitgeist’te yer almaması, verilen sonuçların da elekten geçtikten sonra mı paylaşıldığı merakını yeniden gündeme getiriyor.

Bu tartışmalara son noktayı koymanın tek yolu, Google Zeitgeist‘te yer alan ülkeler arasına Türkiye’nin yeniden eklenmesi ve her ay bu listenin güncellenmesi.

Bir cevap yazın

En Çok Arananlar, popüler aramalar,