Google Adsense Nedir? Nasıl para kazandırıyor?

Google Adsense programı, Türkiye’deki site ve blog sahipleri açısından internetten para kazanmanın en kolay ve güvenli yoludur. Türkiye’de de artık bir Adsense Destek Ekibi olduğu ve son aylarda ödemelerde EFT uygulamasına geçildiği için, (özellikle yüksek trafiği olan) web yayıncıları Adsense ile fazla zahmete girişmeden sayfalarından güvenilir bir yan gelir elde edebilirler.

Adsense, Google’un reklamverenleri hedef alan Adwords programının kardeş programıdır. İnternette reklamlarını yayınlatmak isteyen firmalar ya da kişiler, Google’ın Adwords programına başvururlar. Bu reklamları kendi sitelerinde, forumlarında ya da bloglarında yayınlayarak bir gelir elde etmek isteyenler ise Adsense programına başvuruyor.

Google Adsense

Google Adsense programını, tüm dünyada bizim gibi site veya blog sahipleri için bu kadar cazip hale getiren nedenlerin başında ise, site sahiplerinin Adsense reklamlarından “tıklama başına para” kazanıyor olması geliyor.Yani, diyelim satış ortaklığı (affiliate) programlarında olduğu gibi site sahibinin para kazanması için illa bir satış gerçekleşmiş olması gerekmiyor. Sayfaya gelen ziyaretçi ilgilenip de bir Adsense reklamına tıklarsa, yayıncının hesabına belli bir ücret yatırılıyor.

Adsense’in bir diğer önemli özelliği, yayıncının “sayfama hangi reklamı yerleştireyim?” gibi konularla uğraşmak zorunda olmaması. Google Adsense tarafından başvurunuz kabul edildikten sonra, size sadece verilen reklam kodunu sayfanıza yerleştirmek kalıyor.Ondan sonra sayfanızı tarayan Adsense robotları, sayfanızın içeriğini belirleyerek, içerikle alakalı reklamların yayınlanmasını sağlıyor. Siz sadece sayfaya yerleştireceğiniz Adsense reklamlarının biçimine, boyutuna ve rengine karar veriyorsunuz. Ondan sonrası “Mediabot” denilen Adsense robotlarının işi.

Adsense’e başvurmak için herhangi bir kayıt ücreti gerekmiyor. başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzu yaparken size ait bir site ya da blog adresi bildirmeniz gerekiyor.

Adsense’in en öncelikli koşulu, reklamlarının yayınlanacağı sayfaların kaliteli bir içeriğe sahip olması. Eğer başvurunuz kabul edilirse, size verilecek Adsense kodlarını istediğiniz kadar çok sayıda siteye/bloga yerleştirebilirsiniz.Tabii, onların da Adsense şartlarına uygun olması gerekiyor. “Tıklama başına para” vaadeden programlar haliyle, istismara çok açık oluyor. Google da bu nedenle tüm dünyada “tıklama sahteciliğine” karşı büyük bir savaş veriyor. Çok kısa sürede, kimsenin pek çözemediği yollardan, yapılan hileyi belirleyip, o kişinin hesabını kapatıyorlar.O ana dek kazanılan paralar da içeride kalıyor. Bu arada, ne olduğunu anlamadığı halde hesabı kapatılanlar da olmuyor değil.

Bu nedenle başlamadan Google Adsense kural ve politikalarını çok dikkatlice okumak gerekiyor.

Yorumlar “Google Adsense Nedir? Nasıl para kazandırıyor?”

  • burak alicay:

    ben üniversite forum ve sozluk sitelerime adsens reklamı koydum

    ama tık basına cok az ücret veriyor acaba sitelerimden kaynaklanan bir sorun mu

Bir cevap yazın

adsense, Google Adsense, reklam,