Gmail RAM canavarı mı?

Google’ın ücretsiz e-posta servisi, kullanım kolaylıkları ve ücretsiz olarak sağladığı geniş saklama alanıyla son zamanlarda bilinçli internet kullanıcılarının gözdesi olmuş durumda.

Fakat yaptığımızincelemelerde Gmail‘in ciddi miktarda sistem kaynağı tükettiğine şahit olduk.Genel olarak Gmail’in sunduğu olanaklardan memnun olsak da bugün keşfettiğimiz bir ayrıntı bizi oldukça şaşırttı:

Gmail’in yüklü miktarda RAM kullanımı.

gmail

Öncelikle Gmail’i Firefox üzerinde çalıştırırken şahit olduğumuz bu durumu emin olmak için Internet Explorer ve Chrome üzerinde de denedik.Gmail, toplamda 1 GB RAM’e sahip olan bir sistemde Firefox üzerinde çalışırken yaklaşık 250 MB’ın üzerinde RAM tüketiyordu. Üstelik her nedense tarayıcı, işlemcinin yüzde 80’lik kısmından fazlasını kullanıyordu.

Internet Explorer’da da durumun pek farklı olmadığını söyleyebiliriz. Chrome üzerinde çalışan Gmail ise bambaşka bir karakter gösteriyordu. Toplamda 80 MB RAM tüketiyor, işlemcinin çok az bir miktarını kullanıyordu.Bu, belki de birçok kullanıcı için tarayıcı çakılmalarının sebebi olabilir. Gmail kullanıcılarının sistemlerine Chrome’u kurmasında veyoğun anlarda her ihtimale karşı Google’ın tarayıcısını el altında bulundurmalarında fayda var.

Gmail RAM canavarı mı? için yorumlar “2”

  • :):

    çoktandır facebook ile firefox arasında + gmail de eklenmiş bu listeye böyle bir sıkıntı gözle görülüyor…

    ajax yoğun uygulamalarda firefox çatlıyor… chrome ve safari4 el altında bulundurulmalı…

  • trex:

    çoktandır bu böyle. face ve gmail aynı anda açık ise başka site açmayın sistem yetersizse.

Bir cevap yazın

e-posta, Gmail, ram,